Anasayfa / Aile / Ergenlik / Ergenlik Dönemini Sorunsuz Atlatmanın Dört Basit Yolu

Ergenlik Dönemini Sorunsuz Atlatmanın Dört Basit Yolu

Ebeveynlik, anne-babalarla ilgili değildir. Nasıl hissettiğimiz ya da çocuklarımızın başarıları hakkında düşündüklerimiz ya da ne kadar sevildiğimizle ilgili değildir. Ebeveynliğin anlamı, fiziksel ve zihinsel bağlamda sağlıklı, saygıdeğer, kendi kendilerine yetebilecek mutlu yetişkinler büyütmektir. (Bu durum özel ihtiyaçları olan çocukların aileleri için, bambaşka bir anlam kazanıyor tabi ki.)

Peki, bu ergenlik sürecini kolaylaştırabilmek için neler yapılabilir? İşte size birkaç ipucu:

Hem sevgi hem de sınırlar bakımdan tutarlı olun

İşler bazen çok zor olabilir. Ancak ne olursa olsun, çocuğunuz nefret dolu bile olsa destekleyin onu. Yapmasanız daha mutlu olacağını bilseniz de gerektiğinde sert olun. Çocuğunuz için ayakta kalın, doğru olan için ve bazen de kendiniz için ayakta kalın.

Özgürlük verin. Yavaşça ama istikrarlı bir şekilde

Çocuklar, pratikleri yoksa eğer, bir şeyi yapmayı kendi kendilerine öğrenemezler. İşi berbat edeceklerdir. Siz de öyle. Bunun kaçışı yok. İkiniz de daha iyi olacaksınız; özellikle hatalarınızdan ders almayı öğrendiğinizde.

Hiçbir şeyi kişisel algılamayın

Durum sizinle ilgili değil. Bir parça tavır ve huysuzluk da kaçınılmaz. Evet, makul miktarlarda davranış standartları kabul ettirme ihtiyacı duyacaksınız. Ama dayanabileceğiniz noktaya kadar uyum sağlamaya çalışın. Eşinize, arkadaşlarınıza, yaşlı, bilge tanıdıklarınıza içinizi dökün; anlayacaklardır.

İnancınız olsun

Çocuğunuza. Kendinize. Hayata. Gerçek şu ki olasılıklar her zaman sonsuz. Olaylar daima umduğumuz ya da istediğimiz şekilde sonuçlanmayabilir; ama sevmeye ve denemeye devam ederseniz eğer, işler bir şekilde yoluna girecektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Ne Kadar Güvenli?

Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler sanal ortamdaki güven sorununu da beraberinde getirdi. En basitinden Faceb**k gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir