Anasayfa » Aile » Ergenlik Dönemini Sağlıklı Geçmek İçin Ailelere Öneriler

Ergenlik Dönemini Sağlıklı Geçmek İçin Ailelere Öneriler

Psikyatri Uzmanı Dr. Orhan Karaca bu zorlu dönemde ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiği ile ilgili önerilerde bulunuyor.

13 ? 22 yaşları arası dalgalanmaların yoğun görüldüğü ergenlik dönemi aslında hiç de kolay geçmeyen bir devredir. ?Fırtına-gerginlik? dönemi olarak da bilinen bu süreç, hem ergen hem de ergenin ailesi için oldukça zorlu geçer. Aile ergeni anlamakta güçlük çekerken, ergen de anlaşılma duygusunu tam olarak yaşayamadığını düşünür.

Emsey Hospital?dan Psikyatri  Uzmanı  Dr. Orhan Karaca bu zorlu dönemde  ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiği ile ilgili önerilerde bulunuyor.

Ergene, her şeyden önce onu anladığınızı ve ona değer verdiğinizi hissettirin. Fikir alışverişi yapıp, ortak paydalar bulun. Söz ve davranışlarınızda nazik olun.

Nasihat almaktan hoşlanmayabileceğini unutmayın. Kalıcı çözüm için diyaloğunuzu samimi kurun. Düşüncelerini ifade edebilecekleri bir ortam oluşturun. Anne ve babasıyla gurur duymasını sağlayın.

Arkadaşlarıyla ve kendi geçmişinizle kesinlikle kıyaslamayın. Ayrıca arkadaşlarını eleştirmeyin. Onaylamadığınız arkadaşlıklarını uygun bir şekilde kendisiyle konuşup, bu durumu kendisinin görmesini sağlayın. Ona ne yapacağını söylemek yerine, onun gerçekleri bulmasına yardımcı olun.

Onu başkalarının yanında azarlamayın ve küçük düşürmeyin. Azarlamak aranıza mesafe koyar, çocuğunuza ulaşmanız güçleştirir. Öncelikle ebeveynlerin bu gelişim dönemini atlatmış kişiler olarak, çocuklarından daha avantajlı ve daha çok yükümlülük altında olduklarını unutmamaları gerekir. Çünkü siz ergenlik dönemini yaşadınız, yani çocuğunuzun döneminin farkındasınız ancak çocuğunuz ebeveyn olmadı ve sizin anlattıklarınızı anlamakta zorlanıyor. Bu durumda sabırla davranmalı ve daha çok anlatmalısınız.

Çocuğunuz isteklerinde ölçüsüz olabilir, anlayışlı olun. Aşırılıklarını o anda çözmek yerine zamanla görmesini sağlamaya çalışın. Ancak dinleyerek çözüme ulaşabilirsiniz

İlgi alanlarındaki değişmeyi (bir etkinlik, sanat dalı, spor, kıyafet, müzik vb.) Anlayışla karşılayın. Aksi fikir beyanınızın çocuğunuza ulaşmayacağını unutmayın. Ancak onunla aynı kanepeye oturduktan ve kalbine dokunduktan sonra söyleyecekleriniz çocuğunuza ulaşmaya başlar. Bu nedenle sabırlı olun. Onu teşvik edin.

Özellerinin olabileceğini kabul edin ve saygılı olun. Bunu hissettiğinde sizinle iletişime geçecek ve paylaşmaya başlayacaktır. Tekrarlayan uyarılar yapıyorsanız bir yerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Bunlara gerek kalmadan düşüncelerinizi tahmin etmeye çalışması ve size karşı çıkması durumunda aranızdaki uçurum daha da artar.

Evde sükûnetin sağlanması için gayret gösterin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Ergenlik Dönemi İle İlgili Çeşitli Dokümanlar

Ergenlerin Ruhsal Özellikleri  Ergenlik Nedir Ne Değildir  Ergenlik 1  Ergenlik 2  Ergenlik ve Bağlılık  Ergenler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir