Anasayfa » Aile » Ergenlik » Ergenlik Döneminde Kızlar Nasıl Epilasyon Yapmalı

Ergenlik Döneminde Kızlar Nasıl Epilasyon Yapmalı

Genç kızlar bacaklarda, kol altlarında ve dış üreme organlarında olan kılları yok etmek için farklı yöntemler kullanılabilirler. İstenmeyen tüylerin alınması çok eski zamanlardan beri bilinen bir uygulamadır. Tüylerin deri üstündeki kısmının alınmasına depilasyon, kılın kökünden alınmasına ise epilasyon adı verilmektedir.

Depilasyonda değişik yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında jilet, kıl döken kremler ve jeller,epilatörler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin etki süreleri birbirlerinden farklıdır.

En kolay ulaşılabilir yöntemlerden biri olan jilet ile depilasyonda batma, yanma olabilir. Ayrıca, jiletin yanlış kullanımına bağlı olarak kesi ve tahriş olabilir. Aynı jiletin birden fazla kişi tarafından kullanılması kan yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşmasına neden olmaktadır.

Kıl döken krem ve jellerin kullanımından önce mutlaka kullanma kılavuzu okunmalıdır.Bu kremler içerdikleri asit ile sadece deri üstündeki kıl kısmının yapısını bozarak kopmasına neden olur. Bu kremler alerji yapabilir; bu nedenle kişinin cildine dokunup dokunmadığı konusunda önce bir deneme yapması gerekir.Vücudun hassas bölgelerinde ise kullanılmamalıdır. Yara olan bölgede de kullanılmamalıdır.

Ağda, eritilmiş şekerden evde de kolaylıkla yapılabilen bir malzemedir. Cilt üzerine uygulandıktan sonra kıllara yapışır ve çekildiği zaman kıl kökleri de deriden çıkar. Ağrılı bir yöntemdir; ancak kıl kökü ile çıktığı için yeni kılların çıkması 3-5 hafta sürer. Uygulama sonrasında cildin yıkanması ve kremlenmesi gerekir.Son zamanlarda çok yaygın olarak kullanılan sir ağda ise yapışkan kimyasal madde olup cilde uygulanır. Bu nedenle daha ağrılı bir yöntemdir.

Kılları kökünden almaya yarayan bir başka yöntem de epilatörlerdir. Epilatörler elektrikli olup döner cımbız başlıkları vardır. Uygulama sırasında kılları çekerek kökleri ile çıkardığı için ağrılı olabilir. Cilt üzerinde kızarıklık olabilir. Kılı kökü ile aldığı için yine kıl uzama hızına bağlı olarak etkisi uzun süre devam eder.

Daha uzun vadede kılın çıkmasını önleyen bir yöntem de laser epilasyondur. Lazer cihazlarının gelişimi ve epilasyon alanında kullanımının gerçekleşmesiyle birlikte lazer epilasyon pek çok kadının tercihi olmaya başlamıştır. Lazer epilasyon uygulamasında uygun dozda uygulanan lazer ışınları ile kıl köklerinin tahrip edilerek istenmeyen tüylerin uzun süreli çıkması önlenir. Kıl döken krem ve jellerin kullanımından önce mutlaka kullanma kılavuzu okunmalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Gençlerin Madde Kullandığı Nasıl Anlaşılır

Bağımlılık, Bağımlıların çoğu, merak sebebi ve “bir kereden bir şey olmaz” düşüncesi ile madde kullanmaya …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum