Anasayfa » Aile » Ergenlik » Ergenlik Döneminde Ergenler Neler Hisseder?

Ergenlik Döneminde Ergenler Neler Hisseder?

Ergenlik dönemi, bedensel, cinsel, bilişsel birçok gelişim alanında ani değişimlerin olduğu bir dönemdir. Ergenlik dönemindeki bir birey bu ani değişimlere uyum sağlamaya çalışmakta, çoğu zaman ise bocalamaktadır. Haliyle birey bu dönemde duygusal anlamda bir yetişkinden çok farklıdır. Peki ergenlik dönemi nasıl hissettirir.

Duygular İstikrarsızdır

Ergenlik döneminde hızlı hormonal değişimler, bireylerin duygularında hızlı, ani değişimlere ve aşırı tepkilere neden olmaktadır. Genç bireylerin ani öfkeleri, heyecanları, sevinçleri ve hatta sık sık aşık olma durumları bunun bir göstergesidir. Yine bu dönemde, herhangi bir olaya bir gün hüzünlenilirken bir başka gün tepkisiz kalınabilir; bireyi mutlu eden bir durum birkaç gün sonra sinirlendirebilir. Bu durum duygularda istikrarsızlık olarak açıklanmaktadır ve ergenlik döneminin başlıca özelliklerindendir.

Ergenler Çekingendir

Çekingenlik ve mahcubiyet de bu dönemde yoğun bir şekilde hissedilen duygulardandır. Vücudun farklı zaman ve hızda büyüyen bölümleri bireyin orantısız vücut hatlarına sahip olmasına neden olur. Beğenilme isteği hat safhada olan bir ergen için çekingenlik ve mahcubiyet duyguları böylece kaçınılmaz olur. Bu duygulara sahip bir genç genellikle geniş ve salaş kıyafetler giyerek vücudunu saklamaya çalışır.

Karşı Cinsel İlgi Artar

Ergenlikte gerçekleşen hormonal değişiklikler ve cinsel gelişim, karşı cinse ilginin artması ve birçok kez aşık olmasıyla sonuçlanır. Bu duygular, dönemin en yoğun ve en sık yaşanan duygularından biridir. Öyle ki genç bireyler yalnızken, müzik dinlerken, yolda yürürken, sınıfta ders dinlerken “gündüz rüyası” olarak adlandırılan ve genellikle karşı cinse yönelik olan ‘sürekli hayal kurma’ halindedirler. Belki de genç bir ergen için en olumlu duygular bu anlarda hissedilir.

Ben Kimim Diye Sorar

Kişilik gelişiminin tamamlandığı bu dönemde “Ben kimim?”, “Nasıl biriyim?” , “Hangi mesleği seçmeliyim?” , “Yaşamıma nasıl yön vermeliyim?” sorularına yanıt arayan bir bireyin kaygı hisleri içinde olması da kaçınılmaz bir durumdur. Hayatı hakkında karar vermesi gerektiği zamanlarla birçok kez karşı karşıya kalan genç, telaşlanıp korkuya kapılır. Bu anlarda birey, kendisine doğru ve dikkatli bir şekilde yardımcı olan bir rehbere ihtiyaç duyar. Karar verme aşamasında bir yetişkinin rehberliği, kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Duygular Zıttı İle Yaşanır

“Ambivalans” da yine ergenlik döneminde gözlenebilen bir durumdur. Yani genç birey, bir kişiye karşı hem olumlu hem de olumsuz duyguları aynı anda hissedebilir. Ergenlik dönemindeki bireyler, çok sevdikleri annelerinden aynı zamanda hayatlarına fazla müdahale ettiği gerekçesiyle nefret de edebilirler. Psikanalistlerce nevrozların oluşumunda etkili olduğu düşünülen ambivalansın, hızlı hormonal değişiklikler nedeniyle ergenlik döneminde görülmesi normal bir durum olarak kabul edilmektedir.

Ben Farklıyım Hissi

Son olarak, ergenlik dönemine geç veya erken girilmesi de bireylerin farklı hissetmesine neden olabilir. Hatta bu duygular cinsiyete göre de farklılık doğurabilir. Ergenlik dönemine erken girmek bir genç kız için olumsuz hislere neden olurken genç bir erkekte olumlu hislere neden olur. Bir başka deyişle, ergenlik dönemine geç giren kızlar, erkelere göre daha olumlu duygulara sahiptir.

Yetişkinlerin, yaşamın en önemli aşamalarından biri olan ergenliğin, bireye neler hissettirdiğini bilmesi, onları daha kolay anlayabilmelerine yardımcı olacaktır. Anlaşıldığını hisseden bir ergen ise bu dönemi daha sağlıklı yaşayacaktır. Bu nedenle ebeveynlerin ve öğretmenlerin bu konuya gereken önemi vermesi gerekir.

Hakkında Mehtap KIZILBAĞLI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunuyum.

İlginizi Çekebilir

Çocukların Başına Aldığı Darbeler IQ’ yu Düşürüyor

Yapılan araştırmalara göre ergenlik döneminde başa alınan büyük darbenin, çocuğun IQ’sunun düşmesine yol açtığı belirlendi. ABD’deki Florida Üniversitesi’nden …

Ne düşündüğünü merak ediyorum