Anasayfa » Aile » Ergenlik » Ergenlik Dönemi ve Yaratıcılığın Gelişimi

Ergenlik Dönemi ve Yaratıcılığın Gelişimi

Ergenlik döneminde algı, bellek, dikkat, düşünme ve mantık gibi bilişsel işlevlerde olumsuz yönde etkiler görülür. Başarı, çalışma ve özellikle yaratıcılıkta verim düşer. Bilişsel alandaki bu olumsuz değişme bir-iki yıl içinde görülen okul başarısızlığının da temel nedenidir.

On iki- on dört yaşlarındaki çocukların doğal olan çizimleri onların kavramsal düşünmede bağımsızlaştıklarını, imgesel düşünme basamağındaki düşünme alışkanlıklarını iyice reddettiklerini gösterir. Genel bir şema ile yetinmez betimsel ve aslına benzer resimler çizer. Bu da onu kopyacılığa yöneltir, karikatüre benzer hazır biçimleri çizmeyi yeğlemesine yol açar. Böylece görünenin özel ve bir anlık durumuna duyulan bir ilgi, görünenin nesnelleştirilmesine neden olur, imgesel düşünme alışkanlığı giderek azalır.

On beş yaşından sonra çizimler sanatsal yaratma şeklini alır ve artık bir öyküyü dile getirebilir. Cinsiyet yönünden iki cins arasında farklılıklar görülür. Kızlar renk zenginliği, formda zariflik, çizgide güzelliğe karşı bir bağlılık gösterirken, erkekler ise daha çok teknik ve mekanik çizimlerle uğraştıkları görülür.

Yaratıcılık insanların hepsinde var olan, yaşamın ortaya çıkardığı sorunları yorumlamak ve çözümlemek için kullanılan bir güçtür. Çocukların yaratmaları için ilk koşul onların serbest olmaları ve ellerindeki araçları çekinmeden, korkmadan kullanabilmeleridir. Anne baba ve eğitimciler yaratıcılığın diğer gelişim alanlarıyla ilişkisi konusunda aydınlatılmalıdır.

Yaratıcılık yeteneğinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi için uygun eğitim programları hazırlanmalı ve eğitim programları hazırlanırken çocukların ilgileri ve yetenekleri dikkate alınmalıdır. Yaratıcı bir okul ortamı kısıtlayıcı, otoriter ve aşırı derecede yapılandırılmış olmamalıdır. Okul yıllarında çocukların eğitimlerine gereken önemin gösterilmesi, çocukların ezbercilikten kurtarılması, çocuk merkezli programların hazırlanması, anne baba ve eğitimcinin işbirliği içinde çalışması ve eğitime okul öncesi dönemden başlanması önerilebilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yaratıcı Olabilmenin En Kolay Yolları

İnsanlar hayatlarının her zaman belirli bir döneminde kendilerini sıradan hissedebilir. Ancak unutmayınız ki herkes yaratıcıdır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir