Anasayfa / Aile / Ergenlik / Ergenlik Dönemi ve Bu Dönemin Genel Özellikleri

Ergenlik Dönemi ve Bu Dönemin Genel Özellikleri

Bu dönemde ana babaya düşen görevler

Ergenlik hızlı büyüme ve gelişmenin olduğu kız-erkek cinsel özelliklerinin belirdiği 2?3 yıllık ilk gençlik dönemi kapsar. Kızlar erkeklerden 1?2 yıl önce ergenliğe girerler ve daha önce olgunlaşmalarını tamamlarlar.

Beden Değişmesine Tepkiler

Gençler hızlı beden gelişmelerine karşı değişik tepkiler gösterirler. Bu değişikliklerin bir bölümü sevinç bir bölümü üzüntü kaynağı olabilir. Özellikle aybaşı kanamaları yeni başlayan ve hazırlıksız yakalanan kızlar da çok görülür. Kızların bazıları göğüslerine üzülürken kimileri de sıskalıklarına üzülürler. Erkeklerde sakalların çıkmasıyla övünürler. Kızlar ergenlik sivilcelerini sorun etmeye başlarlar. Bu irili ufaklı değişmeler şişmanlık sıskalık gibi fiziksel değişmeler gençlerin kimlik gelişimini etkiler. Bedensel değişikliklerle alay edilmesi gençlerin ilişkilerini de bozar.

Gençler de bedensel gelişmelerinde rahatsızlık duydukları değişimleri eksiklik olarak görebilir, kimisi ise bu eksikliği başka başarılı olduğu alanla gidermeye çalışır. Kısa boylu olduğu için sporda başarılı olamadığını,başarılı bir alanla ispat etmeye çalışır.

Bazı gençler de ise bedensel gelişiminden duyduğu rahatsızlıkları gelişememesine bağlayarak kendini yalnızlığa itebilir. Boyu kısa olduğu için bütün başarısızlığını boy kısalığına bağlayabilir.

Ergenlerin sakarlıkları genelde iki nedene bağlıdır: Birincisi hızla büyümesi ve uzaması, kasların eşgüdümlü çalışmasını etkiler, daha önceki beceriler ve dengeler yeni boyutlara uymaz. Yeni denge ve beceri yaratması gerektiği için yeni denge ve becerilerin kazanılma hızı ise büyüme hızına ayak uyduramaz. İkinci neden ise gençlerin utangaçlığıdır. Ergen yeni girdiği topluluklarda sıkılgan davranır, herkesin kendini gözlediğini düşünür. Genç toy ve deneyimsiz olduğunun farkında olduğu için bu gözetlenmeden de rahatsız olduğu için sık sık hatalar yapar.

İlk Gençlik Çağının Ruhsal Özellikleri

İlk gençlik ya da ergenlik döneminde cinsel uyanışla birlikte yeni ruhsal tepkiler ve davranışlar belirmeye başlar. Dengeli ve uyumlu çocuk gider, yerine tedirgin, kuruntulu, güç beğenen, çabuk tepki gösteren bir ergen gelir. Duygular inişli çıkışlı olup, çabuk sinirlenip, çabuk sevinir, tepkileri kestirilemez, kuralları saçma bulur. Yemek düzeninde de bozukluk oluşur, yemek yemeye eve gelmez, abur cubur şeyler yer. Gel geç hevesleri artmış; süse ve giyime düşkünlük gösterir, saatlerce ayna karşısından ayrılmaz, kilo problemleri olur.

İkili ilişkilerde ilgilenmeler ve arkadaşlıklar başlar. Odasına kapanıp kendi başlarına kalmak isterler.Uzun telefon konuşmaları, posterler asmalar, günlük tutmalar ve uzun düşler kurmalar başlar. Genç bir yandan büyümek için sabırsızlanırlar, ancak çocuksu davranışlardan sıyrılamazlar. Ergenliğe yaşıtlarından erken girdikleri bellidir.

Bu çağda evden kopuş ve çevreye yönelme başlar. İçlerindeki enerjileri boşaltmak için aktif faaliyetlere yönelirler. Yaşadıkları sorunlar ortak oldukları için çeşitli gruplaşmalar ve kümeleşmeler başlar. Gruplarda dayanışma ve bağlılığa önem verdikleri için evde arkadaşlarının eleştirilmelerine büyük tepkiler verirler. Anne babalar ise yanlış arkadaşlık kuracağından çekinirler ve korkarlar.

Bu durum hayranlıkların ve tutkunlukların bol olduğu bir dönemdir. Bir model bulmaya çalışırlar. Bir öğretmen, sporcu, yazar v.b. gibi. Bu hayranlık ve tutkunluk sürekli değişiklik gösterir. Bir modeli bırakıp diğeri ile özdeşim kurabilir.

Bu dönemde gencin düşünme yeteneğinde sıçramalar meydana gelir. Soyut kavramları daha iyi anlar ve kullanır, ilgi alanı genişler ve çeşitlilik kazanır. Bir şeyler yapmak, kendini ispat ve kanıtlamak ister.Seçeceği meslekle ilgili konulara eğilir. Toplumsal olaylara ilgi artar, gözlem yeteneği güçlenmiştir.İdealisttir, duygu ve düşüncelerini inançla savunur, haksızlıklara acımasız bir tutum takınır.Aceleci davranıp ve her şeyin bir anda düzelmesini ister ve bekler.

İlk gençlik ve gençlik oldukça fırtınalı bir dönemdir. Kendi ve çevresi ile sürekli bir savaş içindedir ki bu dönemde çok normaldir. Kendi kendileri ile aşırı ilgilenme çağıdır ki, tasa, kaygı ve kuruntulardan kolayca anlaşılır.

Gençlik çağında bireylerin; sağlıkla, kişilikle, aile ve evle, toplum içindeki durumuyla, kız-erkek arkadaşlığıyla, din ve ahlak konularıyla, okulla ve meslek seçimi gibi konularla ilgili kaygıları vardır

Ergen Ve Aile Arasında Sık Görülen Tartışmaların Nedenleri

  • Saç, sakal uzatma
  • Eve geç gelme
  • Farklı giyinme tarzı
  • Arkadaşlarla fazla gezme
  • Karşı cinsle arkadaşlık kurma
  • Gereğince ders çalışmama
  • Fazla para harcama
  • Meslek seçimi

Ailelere Öneriler

Gençleri anlamak ve onlarla dayanışma içinde olmak gereklidir. Gençlerin yaratıcılık ve coşkunluklarından faydalanmak gerekmektedir. Eski kuşaklarla yeni kuşakların birbirlerinden kopmamaları için gereken tek yol vardır: ?İletişim kurmak ve sürdürmek.? Bu iletişim koptuğu zaman kargaşa ve çatışma meydana gelir.İletişimi başlatmak zor olsa da bu sorumluluk yetişkinlere düşer. İletişim ve anlayış sağlanmadan gençlerin asiliği ve atılganlığı düzeltilemez.

Örneğin; oğlunun davranışını beğenmeyen babanın, oğluyla konuşması gerekirken anneyi aracı kılarak?Kendine çeki düzen versin yoksa karışmam ?diyerek genci kendinden uzaklaştırır.

Fırtınalı ve çetin bir dönem geçiren gencin, iniş-çıkışları ve bocalamaları karşısında soğukkanlı davranılmalıdır. Kendisiyle de savaşan genç için ana-baba da kararsız kalırsa genç bocalamaya arttırır.

Genç için disiplin çok aşırı olmamalıdır. Örneğin; ilkokul çocuğunun bazı davranışları disiplinle değiştirilip düzeltilirken genç ise bu disipline sert bir tepki verebilir. Daha çok baskı ve kısıtlama, baş kaldırmayı körükleyebilir. Haksız yere atılan bir tokat, evden kaçmaya ya da kendini öldürmeye yol açabilir.

Genç, aykırı düşünce ve görüşleri ile ana-babayı sınar. Bu durumlarda oyuna gelip ters tepki vermemek gerekir. Genç bu durumlarda kendisinin kazandığını düşünür. Baba ya da annenin tartışmayı kazanmak ister gibi davranmaması genci daha çok savunmaya itecektir. Bunun yerine yumuşak ve tartışmaya açık bir tutumla yaklaşmak ve ipuçları vererek onun bu konuları araştırması daha faydalı olacaktır.

Gençlerle sorunları olduğunda değil arada sırada bir fırsat buldukça söyleşi ve dertleşme olanağı yaratmak olumlu ve verimli olur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Anne Babaların En Sık Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Çocuk yetiştirmek aslında dünyanın en profesyonel mesleği ama bu konuda bir eğitim merkezi veya okul …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir