Anasayfa » Aile » Ergenlik » Ergenlik Dönemi ve Başarısızlıklarla Başedebilme Becerisi

Ergenlik Dönemi ve Başarısızlıklarla Başedebilme Becerisi

Gençlerin yaşamını derinden etkileyen zorluklarla baş edebilme becerisinin geliştirebilmek için size ihtiyacı var.

Yaşam insanlara çok farklı sürprizler hazırlayan uzun bir yolculuktur. Bazen insanları çok mutlu edebilen,bazen de çok büyük sınav anları getiren sürprizler?

Bu sınav anları çoğu zaman bireyin kendini değerlendirmesi ve ömrünün sonraki yılları için yeni yollar, yeni adımlar belirlemesi içi büyük fırsatlardır.

Önemli olan, bireylerin bu sınav anlarını etkili ve yaşamları için zenginleştirici birer deneyime dönüştürebilmeleridir.

Yaşamın insanlar sunduğu her anın bir anlamı ve değeri vardır. Yaşanılan her an aslında insan olma adına yine insanlar sunulmuş bir büyüme ve gelişme fırsatıdır.

Gençlerimizi geleceğe hazırlarken, yaşam yolculuklarında onlara vereceğimiz en değerli armağanlardan biri,zorluklarla baş edebilme yetisidir. Bu güç, aslında bizim tarafımızdan verilemez. İnanan ve yaşayan her insanın zaten içinde var olan bir güçtür. Yetişkinler olarak sorumluluğumuz, gençlerimizi yaşamın getirdiği her olaya, her yeni duruma karşı hazırlayabilmektir. Onlara yaşamın her anında ihtiyaç duydukları gücü yine kendi içlerinde aramayı öğretmek zorundayız. Zorluklarda ve problemlerde yanlış çözüm yolları denemek yerine, yardım istemenin bir erdem olduğunun önemini gençlerimize kavratmalıyız. Yaşamda karşılaşılan farklı zorluk durumları vardır.Bunlardan biride başarısızlıklarla başedebilme becerisidir.

Başarısızlıkla baş edebilme becerisinin gelişimi

En popüler kişisel programlama modellerinden biri olan NLP? nin temel varsayımlarından biri, ?Başarısızlık yoktur, sonuçlar vardır.? İlkesidir. Gelişim denen olgu bir sürekliliktir. İnsanlar yaşamları boyunca gelişimi seçmişlerse, aynı zamanda hata yapma haklarını kullanmayı da seçmişler demektir. Çünkü aslında her değişim ve her gelişim, bilinmeyene, farklı bir duruma, yeni bir deneyime bir yolculuktur. Bu sebeple,insanın yeni deneyimlere ilerlerken hata yapma, başarısız olma gibi bir hakkı vardır. Eğer hata yapma hakkınız olmadığını düşünüyorsanız, kendinizi büyük bir kafese hapsetmişsinizdir.

Yaşadığımız her an bir deneyimden oluşur ve yaşam bu deneyimler üzerine inşa edilir. Yaşam yolculuğunda bireyi olgunlaştıran ve bireyin yolculuğuna daha sağlıklı, daha emin adımlarla devam etmesini sağlayan en önemli deneyimlerse hatalar ve başarısızlıklardır. Yaşadığımız her an gibi başarısızlık da bir andır ve çok özel bir fırsattır aynı zamanda. Çünkü her başarısızlık, her hata, insana ilerleyeceği yolda öğretici mesajlar sunar. Burada önemli olan, insanların kişisel gelişim yolculuklarında karşılaştıkları başarısızlıklara yaklaşım biçimleridir. Eğer gelişim yolunda bireyler yaşadıkları başarısızlıkları doğru biçimde değerlendiremiyorlarsa bu yolculuğun devam edeceği düşünülemez ve birey kendi yerinde saymaya devam eder.

Gelişim yolunda ilerlerken, John Makswell?in  ?Kazanan tutum? (1966) adını verdiği kitabındaki şu sözler,bizlerin en önemli yardımcıları olacaktır: ?İlk seferde tam anlamıyla başarılan çok az şey vardır.Başarısızlık, başarı yolundaki parmak izleridir. Risk alınmalıdır. Çünkü yaşamdaki en büyük tehlike risk almamaktır. Hiç risk almayan kişi hiçbir şey yapamaz.Acı çekmekten kaçabilir ama öğrenemez,gelişemez, değişemez, sevemez ve yaşayamaz. Kendi zincirlerine bağlanmış bir köledir ve özgürlüğünü yitirmiştir.?

İnsanın yaşadığı başarılar hiçbir zaman tesadüfî değildir. Her başarının altında, farkında olarak veya farkında olmadan verilen azim ve sebat mucizesi yatar. Bu inanılmaz altın kuralı öğrenen gençlerin gelecekte yapacakları çok fazla işleri vardır. Gerek ülkemiz gerek dünyamız için etkili ve faydalı ürünler hazırlamanın ve insanlığa kalıcı eserler bırakmanın belki ilk şartlarından biridir azimle, sebatla yola devam edebilmek ve başarana değin çalışmak.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Ergenlik Döneminde Aile İçi İletişimi Çok Önemli

Bu dönemde ergenler, bir yandan geçirdikleri fiziksel değişimle, kimlik sorgulamalarıyla baş etmeye çalışırken, bir yandan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum