Anasayfa / Pedagoji / Ergenlik Dönemi-Kimliğe Karşı Rol Karışıklığı

Ergenlik Dönemi-Kimliğe Karşı Rol Karışıklığı

Ergenlik dönemi, kişilik gelişimi açısından bir dönüm noktası oluşturur. Bu dönemde birey, hem hızla gelişen bedenindeki fizyolojik değişimlere uyum sağlamak, hem toplumun beklentilerine cevap verebilmek zorundadır. Artık cinsel rollerin, siyasal rollerin ve hatta yavaş yavaş mesleki rollerin benimsenmesi gerekmektedir. Ergen bu dönemde akranlarına göre kendi görünümünü, popülaritesini, sosyal sınıfını değerlendirir.

Gençler bu dönemde herkesin fiziksel değişimleriyle ilgilendiklerini düşünürler. Kendilerini sürekli olarak izleniyormuş gibi hissederler. Bu dönemde ergen değişen bedenini tanımaya başlamıştır ve artık sıra bu yeni bedene uygun bir benlik edinmeye gelmiştir.

Ergenin esas uğraştığı,??Ben kimim???sorusuna yanıt bulmaktır.Ergen artık anne ve babasının değerlerinin,özelliklerinin ve görüşlerinin kendisine ait olmadığının farkındadır.Ailesinin özelliklerini olduğu gibi benimseme durumundan çıkarak kendi kimliğini oluşturma çabası içine girer. Kendisine toplum içinde bir yer arayan ergen, geçici bir süre de olsa, belli gruplarla ya da kahramanlaştırdığı kişilerle aşırı özdeşim yapar. Aile içindeki yaşantısından sıyrılarak ev dışında kendine bir çevre ve buna uygun bir kimlik edinme yolunu tercih eder.

Yalnız kalmak için odaya kapanmak, evden uzaklaşmak istemek, telefonla saatlerce konuşmak gibi davranışlarının altında ebeveynin kimliğinden sıyrılıp kendi kimliğini oluşturma çabasıdır. Bu dönemdeki ??âşık olma??büyük oranda, gencin kendi benlik imgesini bir başkasına yansıtması; onun tarafından nasıl görüldüğünü, nasıl değerlendirildiğini anlamak ve bu yolla kendi kimliğine tanım bulmak çabasıdır. Bunun için delikanlılık aşkında cinsellikten çok konuşma egemendir.

Erikson?un teorisine göre bu dönemde çocukların temel gelişim çatışması kimliğe karşı rol karışıklığıdır.Ergenliğe girişle birlikte ya sağlıklı bir kimlik kazanımı ile ya da rol karışıklığı ile sonuçlanacak bir dizi karar alınması gerekmektedir. Eğer tatmin edici bir kimlik oluşturulamamışsa rol kargaşası ortaya çıkar.Ergenliğin bitmesi ve yetişkinliğe adım atılması kişilik gelişimi açısından son aşama değildir.

Kişilik yaşamın ilk anından son anına değin değişir, gelişir ve yenilenir. Rol kargaşası yaşayarak bu dönemi tamamlayan ergen, yetişkinlik başladıkça geliştireceği kimlikler ve rollerle ilgili sorunlarla bunalacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Dünya Sağlık Örgütüne Göre “Ergenlik”

Ergenlik (Adölesan) dönemi geniş anlamıyla bireyin biyolojik, psikolojik ve sosyal değişimlerle çocukluktan yetişkinliğe geçiş periyodudur. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir