Anasayfa / Aile / Ergenlik / Ergenlerde Görülen Başlıca Yeme Bozuklukları ve Tedavi Yöntemleri

Ergenlerde Görülen Başlıca Yeme Bozuklukları ve Tedavi Yöntemleri

Anorexia Nervosa kişinin kilo almaktan aşırı ölçüde korkarak kendi kendisini aç bırakmasıdır.Çok zayıf oldukları halde şişman olduklarını düşünerek ?diyet? yapmaya devam ederler.Bu da, takıntı şeklinde yemek konusunu düşünmelerine ve kendi kendilerini acıkmadıklarına ikna etmek için sürekli bir mücadele içinde olmaları anlamına gelir.

Bulimia Nervosa da ise kişiler aşırı derecede yemek yer ve daha sonra müshil ilaçları almak, kendi kendini uyararak kusmak gibi yollarla yediklerini çıkarırlar.

Takıntı Şeklinde (kompulsif) Aşırı Yeme Bozukluğu

Kompulsif aşırı yeme kişinin hayatında bir bağımlılık gibidir. Hepimiz kendimizi bazen kendimizi kötü hissettiğimizde rahatlamak amacıyla bazı şeyler yiyebiliriz. Ancak bu rahatsızlıkla kişi kendisini daha iyi hissetmek için sürekli aşırı derecede yemek yer.

Tedavi yöntemleri

Yeme davranışındaki değişimler önemli hastalıklardan kaynaklanabilir, bu nedenle böyle durumlarda yapılacak ilk şey doktor kontrolünden geçmektir.

Yeme bozukluğu teşhisi konduysa, bu hastalıkların fiziksel ve ruhsal sonuçları olduğundan tedaviyi çeşitli dallardaki farklı uzmanlar yürütebilir (psikiyatristler, doktorlar, diyetisyenler)

Genellikle psikiyatrik tedavi gerekir.

Ağır ölçüde beslenme yetersizliğinin olması durumunda kişinin hastaneye yatırılması gerekebilir.

Beslenme eğitimi kişinin yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilir. Yeme konusundaki sağlıksız düşüncelerin değiştirilmesine yardımcı olmak için psikiyatrik tedaviler ve özel terapiler gerekebilir ve bu tedavilere genellikle arkadaşlar ve aile de katkıda bulunur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Ergen Çocukların Aileleri Nelere Dikkat Etmeliler

Ergen olmak zor iş doğusu. Ne kendini ne de aileni bir türlü beğenmezsin. Mutsuzluk, aykırılık, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir