Anasayfa / Aile / En Yaygın Anne Tipleri ve Davranış Şekilleri

En Yaygın Anne Tipleri ve Davranış Şekilleri

Dünyanın en kutsal varlıkları olan annelere duyulan sevgiye kimse birşey diyemezken her annenin de aynı olmadığı bir gerçektir. Peki annelerinde kendilerine has özellikleri var mı? acaba siz nasıl bir annenin çocuğusunuz veya siz nasıl bir annesiniz? bu soruların cevabını bulmak ister misiniz? İşte en yaygın anne tipleri;

Çocukla Çocuk

Bunlar en sevgi dolu ve en oyuncu olanları. Yani oğluyla oğlan, kızıyla kız, bebeğiyle bebek, yetişkiniyle yetişkin olma yeteneğine sahip ve bu kılıklara bürünen anneler.Çocuğu küçükken onun oyuncaklarıyla oynayan, büyüdüğünde ise beraber iPhone ya da Facebook’ta takılan türden anneler yani.

Diktatör

Çocuklarının hayatta güçlü ve başarılı olmak zorunda olduğunu düşünüyor, çünkü onun için hayatın kuralı basit: İki tür insan var; güçlüler ve zayıflar.Televizyon, bilgisayar ve video oyunları çocuklara neredeyse yasak, çünkü bu alışkanlıklar çocuğu annenin belirlediği hedeflerden saptırıyor. Çocuk okulda, kursta, sporda ya da müzikte tam not almak zorunda.

Abartılı

Bu anne türü de çocuğuna biraz fazla düşkün. Ama disiplinli ve zorlayıcı değiller. Bu anneler, kangurular gibi bebeklerini bir türlü bırakamıyorlar. Yani bir tek keseleri eksik.Hayatlarını çocuklarının steril ve mutlu bir ortamda yaşamasını sağlamaya adamışlar. Bu anne türü, ülkemizde oldukça yaygın. Çocuklarıyla olan diyaloglarında sertlik yok, ceza yok ama bol şefkat var.

Gezgin

Anne kategorileri içerisinde en ilgisiz olanlara bu isim veriliyor. Yumurtladıktan sonra denize açılan dişi penguen geri dönene kadar iki ay boyunca kuluçkaya yatma ve yavruyu besleme görevi erkek penguene düşer. Penguen gibi, sorumluluğu erkeklerin üstüne atan anne adayları var.

Koruyucu

Gözükara fedailiğin, koruyuculuğun sembolü olduğu için bu tür annelere ‘ayı’ ismi yakıştırılıyor. Bu tanımlamada Alaska’nın Grizzli ayılarının etkisi çok. Çünkü yavruları tehdit altında olan bir Alaska ayısından daha tehlikeli bir şey yok.

Hesapçılar

Bu annelerin evlat koruyuculukları bazen insaf sınırlarını zorluyor. Çocuğu kırık not aldığı zaman soluğu doğru okulda alıp öğretmenden hesap soran, gerektiğinde onun yerine ödevlerini yapan annelerdir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir