Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Emniyet Teşkilatında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetlerinin İşlevi

Emniyet Teşkilatında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetlerinin İşlevi

Rehberlik ve psikolojik danışma modern eğitimin ve iş kurumlarının çok önemli bir parçasını oluşturmaktadır.Daha çok 1950?lerden sonra telaffuz edilmeye başlanan Rehberlik ve Psikolojik Danışma kavramı 1970?lerden beri uzman kişilerce yürütülen ayrı bir departman haline gelmiştir.

Aslında bilen bir kimsenin bilmeyen bir kimseye yardım ve yol göstermesi insan toplumları kadar eskidir.Yani rehberlik ve danışma kavramı toplum yaşamının bünyesinde mevcuttur. İnsanoğlu öteden beri yabancısı olduğu bir durumla karşılaşınca veya bir derdi olunca güvendiği birine derdini açması,sorun hakkında ondan fikirler alması, toplumsal yaşamda insan ilişkilerinin önemli bir yanını teşkil etmektedir.Kişi güvendiği birisine derdini açıp anlatmakla sorunla ilgili yeni bilgiler, görüşler soruna yeni bakış açıları kazandırabilir. Problemin karanlıkta kalmış yönlerini daha iyi görmeye başlayabilir. En azından içini boşaltıp baskıdan kurtulmuş, rahatlamış olabilir. Güvendiği kişinin akılcı, moral ve güç verici tavır ve sözleri sonucu kendinde yeni bir dayanma gücü bulup sorunla uğraşma azmi kazanmış olur.

Duyan ve düşünen canlı bir varlık olarak her insan günlük yaşantısında bir çok problemlerle karşılaşıp durmaktadır. Aile- içi, meslek- içi toplumda kişiler arası ilişkilerde yada kendi iç dünyasında bir çok sevinçleri, üzüntüleri, düşünceleri kaygı ve heyecanları olup durmaktadır. Bazı tercihler yapmak, kararlar almak yeni uyumlar sağlamak durumundadır. Sorunların bir çoğunu kendi imkanları ile uygun bir çözüme kavuşturabilir. Ama bazılarının karşısında da kendine köşeye kısılmış hissedebilir. Ya problemin çeşitleri, yönleri hakkında yeterli bilgiye, gerekli tecrübeye ve moral gücüne sahip değildir. Yada kendini iyi tanımamaktadır. Bu çabalarda kişi dışarıdan birinin ?Bilen? birinin yardımına ihtiyaç duyacaktır.

Yapılan işin doğasından kaynaklanan faktörlerin yanı sıra çeşitli stres kaynaklarını da içinde barındıran polislik mesleği, belki de rehberlik ve psikolojik danışmanın en çok ihtiyaç duyulduğu meslek grubudur.

Bilindiği gibi polislik mesleği, farklı meslek grupları ile karşılaştırıldığında, içerisinde fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak ağır çalışma koşulları barındırmaktadır. Ağır çalışma koşulları altında çalışmanın, kişileri olumsuz etkilediği, çalışan personelin işgücüne negatif etki yaptığı düşünülürse polisler ağır çalışma koşullarının yarattığı bir çok olumsuzluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu zor şartlar altında çalışmanın yaratabileceği psikolojik problemlere destek olmak amacıyla, İçişleri Bakanlığının 02.03.2004 tarihli olurlarıyla merkez ve taşra teşkilatlarda, eğitim ve öğretim kurumlarında Rehberlik ve Danışma Büro Amirlikleri (RDBA) kurulmuştur.

RDBA faaliyetleri, Emniyet Teşkilatında görevli personelin, sorunlarının ve taleplerinin sağlıklı tespit edilebilmesini, çalışma ortamının, bireyin psikolojik ve sosyal yönü üzerindeki etkilerinin araştırılmasını,mesleki ve sosyal hayata uyumunun artırılmasını ve bunların sağlanması için bireysel yada grupla psikolojik danışma hizmetlerini kapsar.

Bu doğrultuda RDBA?ların amacı;

  • Kişinin kendini fiziksel, duygusal ve sosyal yönden en iyi şekilde tanımasına yardımcı olmak,
  • Polislerin iş hayatında karşılaştığı ağır çalışma koşullarının, stresin yarattığı problemleri etkin ve doğru kararlar alarak en iyi şekilde çözmelerine yardımcı olmak,
  • Personelimizin ve ailesinin gizlilik prensibi altında sorunlarına çözüm bulmak,
  • Çevreleri ile olumlu ilişkiler kurabilmeleri için gerekli tutum ve becerileri kazandırmak
  • Meslek içerisinde karşılaşılan sorun alanlarını belirleyerek, ilgili birimlerle koordineli bir şekilde uygun çözüm yolları bulmaktır.

Bütün bunlardan farklı olarak, RDBA faaliyetleri arasında, tıbbi tanı ve tedavi hizmeti bulunmamaktadır.

Sonuç Olarak.

Gizliliği temel ilke olarak alan RDBA?lar da, psikolog ve psikolojik danışmanlar, iş yada özel hayatta karşılaşılan problemlerde personelin uygun çözümler yollarını bulmalarına destek olmak amacıyla hizmet vermektedirler. Bu hizmetlerin kalitesi, personelin RDBA?lara duyacağı güvenle, katlanarak artacaktır. Kaynak:Ankara Rehberlik ve Danışma Büro Amirliği

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Hizmet Alanlarına Göre Rehberlik Türleri Nelerdir?

Rehberlik alanı, çalışmaları kapsamında çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. Bu alanlar sırasıyla eğitim,sağlık,sosyal yardım ve endüstridir. Eğitim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir