Anasayfa / Kişisel Gelişim / Eğitim Düzeyi Arttıkça Depresyon Düzeyide Artıyor

Eğitim Düzeyi Arttıkça Depresyon Düzeyide Artıyor

Eğitim düzeyi yüksek olanlarda depresyon riskinin arttığı belirlendi. Belçika’daki Gand Üniversitesi’nden bilim adamları, 21 Avrupa ülkesinde yaşayan, 25-60 yaşındaki 17 bine yakın kişinin verilerini inceledi.

Katılımcılardan anket doldurmalarını isteyen bilim adamları, bu kişilerin depresyon seviyesini de ölçtü.Kalifiye olanların, daha fazla depresyona yakalandığı görüldü.

Araştırmacılardan Piet Bracke, yüksek seviyede eğitim alanların işlerine motive olamadığını ve eğitim sürecinde edindikleri becerilerini tam anlamıyla kullanamadıkları için strese girdiklerini belirtti.

“LiveScience” internet sitesinde yayımlanan araştırmada Bracke, üniversite eğitimi alanların sayısı arttıkça ve iş piyasası bu artışa cevap veremedikçe toplumun ruhsal sağlığının bozulabileceğine dikkati çekti.

Daha önce yapılan araştırmalar, eğitim eksikliğinin sağlık sorunlarını tetiklediğini göstermişti.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Depresyondaki Kişilere Nasıl Destek Olabiliriz?

Depresyon, günlük hayatta karşımıza çıkan çatışmalar, kayıplar, yaşanan olumsuz olaylar sonucunda bireyin çevresi ve kendisiyle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir