Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Eğitsel Rehberlik » Edimsel Koşullanma İlkelerinin Sınıf Durumlarına Uygulanması

Edimsel Koşullanma İlkelerinin Sınıf Durumlarına Uygulanması

Operant (Edimsel) Koşullanma; Skinner? in 1930? dan sonra sistemleştirdiği öğrenme teorisi ?Skinner Kutusu? diye adlandırılan ve farenin bir kutu içinde manivelaya basarak yiyecek elde etmesi temeline dayalı bir deney üzerine kurulmuştur. Skinner2? in önerdiği öğrenme yolu ?Operant (Edimsel) koşullanma?dır.

Edimsel koşullanma, bir davranış parçacığının kendi doğurduğu sonuçlara bağlı olarak değişikliğe uğraması sürecidir.

Skinner? in Edimsel Koşullanma İlkelerinin Sınıf Durumlarına Uygulanması:

Skinner davranışı uyarıcılardan değil, edimlerden başlatır. Böylece sınıf durumlarında öğrenciye serbest hareket etme ve edimlerini ortaya koyma imkanı sağlamış olur.

Skinner? e göre tepki doğal olarak meydana gelir. Eğer tepki doğal olarak meydana gelmiyor ise öğretmen bu tepkiyi biçimlendirebilir. Kademeli yaklaşım tekniğine göre bir davranışın şekillendirilmesinde şu aşamalar vardır:

  • Öğrencinin ulaşması istenen hedefler açık seçik belirlenir.
  • Belirlenen hedef bölünebilecek en küçük basamaklara bölünür.
  • Kullanılacak pekiştirici uyarıcılar belirlenir
  • Öğrencilerini edimlerinde en alt basamaktan başlayarak uygun davranışlar pekiştirilir.
  • İstenilen standarda ulaşıncaya kadar işleme devam edilir. (Örneğin: sınıfta söz almaktan çekinen bir çocuğun önce, konuşma eğilimleri pekiştirilir, daha sonra kısa süreli konuşmaları, en sonunda da söz alarak yaptığı konuşmaları pekiştirilir.)

Skinner teorisinde öğretmen, pekiştireçleri ve pekiştirmenin önemini çok iyi kavramalıdır. Buna göre eğitimin temel işlevi olumlu davranışın oluşması için gerekli pekiştirme koşullarını düzenlemektir

Skinner, istenmeyen davranışların görülmesi halinde söndürülmesi için iki yol öne sürmektedir;

1- Davranışın görmezlikten gelinmesi,

2- Olumsuz pekiştirme yapılması,

Bazı öğrenciler özellikle öğretmenin dikkatini çekmek için olumsuz davranışlarda bulunabilir. Bu tür davranışlar görmezlikten gelinmelidir. Bu tür davranışın cezalandırılması bile davranışın amacına ulaşmasını sağlayacaktır ve bu davranışın yapılma sıklığını artıracaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yapıcı Öğrenme Yönteminin Sınıf İçi Öğretimde Uygulanabilecek İlkeleri 2

Öğretimin başında öğrencilerin konuyla ilgili görüşlerine karşıt nitelikte öğrenme deneyimlerini de sunarak olabildiğince farklı açılardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum