Anasayfa / Bağımlılık / Ebeveynlere Uyuşturucu İle İlgili Uyarılar

Ebeveynlere Uyuşturucu İle İlgili Uyarılar

Her yıl binlerce genç uyuşturucu tuzağının içine çekiliyor. Son yıllarda dikkat çeken de bu batağa saplananların yaş ortalamasındaki düşüş, tabii bu durum ebeveynleri endişeye düşürüyor. Tedbir amaçlı önlemler ise ne yazık ki yeterli olmuyor ve büyüklere çok iş düşüyor.

Çocuklarınızı bu illetten korumak için size birkaç öneri:

Sorunla yüzleşin

Eğer çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını anladınız ya da şüphelendiyseniz harekete geçmek için hiç vakit kaybetmeyin. Genç yaşta uyuşturucuya başlayanlardan bazıları daha sonra bırakabilse de, pek çoğu maalesef bağımlı oluyorlar. Bağımlılık olmaması içinse erken önlem gerekiyor.

Çocukken konuşmaya başlayın

Uzmanlar ailelere, çocuklarıyla uyuşturucu ile karşılaşma ihtimali doğmadan önce konuşmalarını ve onları bilgilendirmelerini öneriyor. 8?10 yaşlarında bu konuda bilgilendirmeye başlayın ki yaşıtlarından duyacakları özendirici veya yalan yanlış şeylere kanmasınlar.

Sınırları belirleyin

Çoğu anne baba, ortada bir sorun yoksa çocuklarıyla uyuşturucu hakkında konuşmakta tereddüt ediyorlar,ancak açık ve tutarlı bir mesaj uyuşturucu kullanımını engellemeye yardımcı olabilir. Kurallarınızı kesin çizgilerle belirleyin. Ayrıca uzmanlar, dişi, başı ağrıdı diye gençlere hemen ilaç vermemeniz gerektiğini söylüyor.

Duygusal bağ kurun

Bazı çocukların duygusal yönden zayıflık veya ruh sağlığı sorunları olabilir ve bu çocuklar uyuşturucuya yatkınlık gösterebilir. Bu gibi durumlarda sadece konuşmak yetmez, anne babalar daha dikkatli olmalı ve çocuklarıyla kuvvetli bir duygusal bağ oluşturmaya çalışmalıdır.

Örnekler gösterin

Gençlerle bu konuyu konuşurken bağımlılığın kötü sonuçlarını konuşmaktan hatta gerçek hayattan örnekler göstermekten çekinmeyin. Çocuğunuzun olgunluk düzeyine göre, aileden ya da dostlarınızdan bu duruma düşmüş bir örnek varsa açıkça paylaşabilirsiniz.

Konuşurken doğal olun

Uzmanlar bu konuyu çocuklarınızla konuşurken, ne çekingen ne de sorgular tavırda olmamanızı öneriyorlar.Bu konuyu da herhangi bir sağlık sorununu, diyet ya da şeker hastalığını konuşur gibi mümkün olduğu kadar doğal bir şekilde dile getirmelisiniz.//hthayat.com

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir