Anasayfa » Pedagoji » Çocuk & İstismar » Ebeveynler Çocuklarını Cinsel Tacizden Nasıl Koruyabilir

Ebeveynler Çocuklarını Cinsel Tacizden Nasıl Koruyabilir

Cinsiyet toplumdaki en temel kategorilerden birisidir. Cinsiyeti belirleyen şey ise biyolojik yapıdır. Temelde cinsiyet rolleri fizyolojik farklılıktan dolayı ortaya çıkmıştır. Bireylerin psikolojik yönden sağlıklı ve uyumlu olabilmesi ve iki cinsiyetin de roller açısından farklı olmaması için, cinsiyet farkı gözetmeksizin kendine uygun, kendini gerçekleştirici doyurucu cinsiyet rollerini benimsemesi gerekmektedir. Cinsel taciz olgularında cinsiyetler arasında eşitlik kavramında bir karmaşıklık durumu hâkimdir.

Cinsel taciz olayları yalnızca taciz edileni ilgilendiren bir problem gibi görülse de, özellikle bayanların bedensel ve ruhsal bütünlüğünü tehdit etmekte, onların toplumsal yapı içerisinde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri ve başkalarıyla normal bir etkileşimde bulunmalarını çok zorlaştırmaktadır. Ayrıca bayanları gelecekle ilgili karamsarlığa itip, iyi beklentilerine engel olan bir davranış biçimidir.

Cinsel tacizin içine istenmeyen cinsel yorumlar, şakalar ve el hareketinden; başka bir öğrencinin sırasına cinsel resimler, fotoğraflar ve notlar bırakmak; tuvalete veya soyunma odalarına belli bir öğrenciyle ilgili duvar yazıları yazmak; cinsel içerikli dedikodular yaymak;kendini teşhir etmek veya röntgencilik; cinsel amaçlı dokunma, avuçlama veya çimdikleme; başka bir öğrenciye sürtünme; giysilerini çekiştirme; cinsel imalarla başka bir öğrencinin önünü kesme ve zorla öpme ve diğer cinsel eylemlere kalkışma girer.

Cinsel taciz; bir çocuk ya da yetişkinin, başka çocuk/çocukların ya da yetişkin/yetişkinlerin, istemediği cinsel davranışlarına maruz kalmasıdır. Cinsel taciz, genelde çocuğa yakın olan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Çimdikleme, okşama, sıkıştırma, öpme, el ile sarkıntılık etme, laf atma, uygunsuz sözcüklerle rahatsız etme gibi davranışlar cinsel taciz kapsamına girer.

Anne babaları en fazla korkutan ve kaygılandıran, çocuklarının, kendilerinin olmadığı bir ortamda (mahalle ya da okulda), bu tür bir durum ile karşı karşıya gelmesi ve bundan haberdar olamamaktır. Özellikle ülkemizde,son yıllarda sayısı hızla artan TV kanallarıyla kontrol edilemez hâle gelen filmler ve TV programlarında şahit olunan bu durumlar birçok aileyi olumsuz etkilemektedir.

Ailelerin çocuklarını cinsel tacizden korumaları için yapılması gereken şeyler şunlardır:

 • Anne baba olarak, cinsel taciz konusunda bilgili ve bilinçli olun.
 • Çocuğunuzu cinsel taciz konusunda bilgilendirin ve korunma yollarını öğretin.
 • Çocuğunuzun cinsel gelişimini yakından takip edin.
 • Çocuğunuzla açık iletişim kurun. Eğer sizinle her konuyu paylaşmasını sağlayabilirseniz, cinsel tacize uğrayıp uğramadığını öğrenebilir ve önlem alabilirsiniz.
 • Çocuğunuza ilgi ve şefkat gösterin. Ona olan sevginizi ve güveninizi belirtmekten çekinmeyin.
 • Çocuğunuzu çok sevin, ama sevgi göstermenin yolu onu elleyerek, sağına soluna çimdik atarak ya da ısırarak sevmek değildir. Böyle yaklaşımlarla sevilen çocuklar,”Çok sevginin göstergesi mutlaka dokunmaktır.” yargısına ulaşmasın ki,çevredeki diğer insanlar dokunduğunda, onların da kendisini çok sevdiğini düşünmesin.
 • Çocuğunuza aile fertleri ve yakın aile fertleri dışındaki kişilere fazla yaklaşmamasını öğretin.
 • Çocuğunuza yabancı insanlarla öpüşmemesini, yanına fazla yaklaşmalarına izin vermemesini ve kuşkulu davranışların neler olabileceğini öğretin.
 • Çocuğunuza çok sevmenin göstergesinin dokunmak, öpmek, okşamak olmadığını,bazen tatlı bir söz ya da bakışın bile bunun için yeterli olduğunu vurgulayın.
 • Son olarak, en önemlisi çocuğunuza “HAYIR” demeyi öğretin. Sadece cinsellik konusunda değil, her konuda hoşlanmadığı bir şeyi anne, baba, kardeş dâhil, hiç kimsenin ona yapmasına izin vermemesi, gerekirse uygun bir dille “Hayır” demesi gerektiğini öğretin.

Özetlemek gerekirse, çocuğunuzu cinsel tacizden korumak için:

 • İnsanlarla mesafeli iletişim kurmasını,
 • Yaşadığı her durumu sizinle paylaşabileceği sıcak ve açık aile ortamı sağlamayı ,
 • En önemlisi, “Hayır” demeyi öğretin,

Bu özellikler aslında sadece çocuklarda değil, tüm yetişkinlerde de olması gereken sağlıklı insanların özellikleridir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum