Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Duygusal Zeka, Eğitimle Geliştirilebilir mi?

Duygusal Zeka, Eğitimle Geliştirilebilir mi?

Yapılan bilimsel çalışmalar, duygusal zeka için genetik yeterliklerin olduğunu göstermektedir. Psikolojik ve gelişimsel araştırmalar, eğitiminin de duygusal zekada genetik kadar önemli bir rol oynadığını göstermektedir.Araştırma ve uygulamalar açık olarak duygusal zekanın öğrenilebildiğini ortaya koymaktadır.Ve duygusal zeka yaşla birlikte artmaktadır.

Duygusal zeka becerilerinin yüzde 50’si, doğuştan gelsede, öğrenilebilir becerilerdir. Doğuştan gelen yetenekler ne olursa olsun herkes duygusal becerileri öğrenebilir. Duygusal zekamızı geliştirdiğimizde hem kendimiz daha mutlu olabiliriz hem de çevremizdeki insanların mutluluğuna yardımcı olabiliriz.

Duygusal zeka öğrenilebiliyorsa, aileler bunu çocuklarına öğretmeyi kendilerine görev bilmelidir. Öncelikli olarak çocukların duygusal zekalarının gelişimi için, onların duygularının farkına varan ve önem veren, onlarla empati kurabilen, onlara duygularını ifade edebilmeleri için yardımcı olan ve yaşadıkları olaylar karşısında problem çözebilmelerine yardım eden ve nasıl davranabileceklerini öğretebilen ebeveynlere sahip olmaları gerekir. Ayrıca çocuğun EQ? sunun yükseltilebilmesi için evde tutarlı bir disiplin alayışı da olmalıdır.

Yapılan bir çok çalışma duygusal zekanın öğrenilebildiğini göstermektedir. Kişi eğer kendi duygusal zekasının çeşitli özelliklerinin farkındaysa şu güçleri artırması daha muhtemeldir: Sezgi, insanlara güvenme ve güvenilir olma, doğruluk ve dürüstlük duygusu, yapıcı memnuniyetsizlik değerlendirmesi, etkili karar alma ve zor durumlarda iyi çözümler bulma yeteneği, etkili liderlik. Kısacası duygulardan kaçmak yerine,duyguların gücü yakalanmalıdır .

Bir kişinin duygusal zekasının geliştirilmesi, samimi bir istek ve çaba olmadan gerçekleşemez. Bireylere duygusal zeka becerilerini kazandırmak, uzun bir süreç olabilir.Bunun için, haftalarca zaman harcanabilir,saatlerce uygulamalar yapılabilir, çok fazla sabır ve yönlendirmeye gerek duyulabilir. Sonuç olarak “duygusal zeka eğitimle geliştirilebilir mi” sorusunun cevabı, etkili motivasyon ve çabayla duygusal zekanın bir bölümü olan yeterlikleri geliştirmek ve becerileri kazanmak için pek çok şey yapılabilmektedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Dünyada Her 100 Kişiden Biri Artık Şizofren

Şizofreni Dernekleri Federasyon Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, yaptığı açıklamada, şizofreninin genellikle 16-25 yaşlarında başladığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir