Anasayfa / Psikoloji / Duygusal Sağlımızı Olumsuz Etkileyen Hatalar

Duygusal Sağlımızı Olumsuz Etkileyen Hatalar

Duygusal olarak sağlıklı olmak insan psikolojinin en önemli ögelerinden biridir. Peki duygusal sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenler nelerdir.

Kendinizi sabote etmek

Biz insanlar, çoğu zaman mutluluğumuzu sabote ederiz. Kendimize olan güvenimizi zayıflatacak şeyler düşünürüz. Kendi değerinizi bilmemek ve başardıklarınız için kendinizi takdir etmemek yapabileceğiniz en kötü şeydir. Kendi gücünüzün ve başarılarınızın farkında olun.

Yeterince uykunuzu almamak

Uykunun önemli olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uyku, duygusal sağlığın en önemli şartlarından biridir. Günde en az 7-8 saat uyuyun. Böylece kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedersiniz.

İç diyaloglarınızın negatif olması

Kendimizle konuşurken genellikle hep negatifizdir. Halbuki pozitif ve optimistik olmalıyız. Kendinize karşı bu kadar acımasız olmayın.

Doğru beslenmemek ve egzersiz yapmamak

Sağlıklı beslenmek ve günde en az 20 dakika spor yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Doğru beslendiğiniz zaman kendinizi daha enerjik ve tazelenmiş hissedersiniz. Ayrıca düzenli egzersiz endişe gibi negatif duygulardan arınmanızı sağlar.

Kendinizin en acımasız eleştirmeni olmak

Duygusal sağlığınızı etkileyen şeylerden biri de kendinize karşı yaptığınız acımasız eleştirilerdir. Kendinize gerçek dışı hedefler koymak sizi yıpratır. Beklentilerinizi küçültmeyin ama kendinize bu kadar yüklenmekten de vazgeçin.

Özür dilemeniz gereken zamanlarda özür dilememek

İnsanlar, genellikle, hatalı oldukları zamanlarda bunu kabul etmekten kaçınırlar ve özür dilemeleri gerekse de dilemezler. Eğer doğru şeyi yaptığınızı düşünüyorsanız bunun yanlış olduğunu anlayın çünkü özür dilememek sadece size vicdan azabı hissettirecektir. İnsanların affını kazanmak ve vicdan azabı yaşamamak için gerektiğinde özür dilemeyi bilin.

İnsanları kendinizden uzaklaştırmak

Neden mutsuz ve yalnız hissettiğimiz zamanlarda insanları kendimizden uzaklaştırırız? Hepimiz bunu zaman zaman yapıyoruz. Kendinizi ne kadar mutsuz ve endişeli hissederseniz hissedin birilerinin yanınızda olmasına izin verin. Kendinizi daha güçlü hisseder ve sorunlarınızdan daha çabuk kurtulursunuz.

Yarın yeni bir gün, kendinizi sevin ve hayatın güzelliklerini yaşayın!

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Pdr mi Psikoloji mi Okumalıyım ?

Üniversite tercih döneminde en çok merak edilen sorulardan biri olan pdr mi psikoloji mi okumalıyım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir