Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Duygularınızla Yazarak Başedebilirsiniz

Duygularınızla Yazarak Başedebilirsiniz

Şu anda hayatınızla ilgili sizi neler rahatsız ediyor? Bunları bir kağıda yazın ve sonra yazdıklarınızı okuyun.Bazen, mutsuzluğumuzun asıl nedeninden emin olamayız ama sıkıntılarımızı bir kağıda yazarsak bizi neyin mutsuz ettiğini bulabiliriz. Ayrıca bu yöntem,kimseye söylemek zorunda kalmadan, gerçekte neler hissettiğinizi açığa çıkartır.Duygularınızla başa çıkmanın en sağlıklı yollarından biri onları kağıda dökmektir. Neyin yanlış olduğunu anlamak, onu çözmenin ilk adımını atmak demektir.

Çöpe atacağınız bir mektup yazın

Mutsuzluğunuzun sebebi belli bir insan mı? Belki bir arkadaşınız ya da öğretmeniniz? Problem kim olursa olsun o kişiye bir mektup yazın. Mektubunuzda olabildiğiniz kadar açık sözlü olun ve hangi davranışlarının sizi üzdüğünü, en ayrıntılı şekliyle yazın. Söylemek istediklerinizin hepsini kağıda döktükten sonra ise mektubu yırtıp atın. Böylece içinize attığınız duygularınızdan kurtulur ve sinirlenmeden sakin bir konuşma yapabilecek duruma gelirsiniz.

Hedeflerinizi belirleyin

Hayatta herkes mutlu olmak ister.Eğer yaşantınızdan memnun değilseniz değiştirmek istediğiniz şeyleri bir kağıda yazın. Hedeflerinizi kağıda dökmek durumu nasıl değerlendirmeniz ve ne yapmanız gerektiği hakkında bir fikir sahibi olmanızı sağlar. Eğer hedefleriniz büyüklerse onları küçük bölümlere ayırın. Her gün kendinize yapacak bir görev edinirseniz ve bunu başarırsanız kendinizi daha iyi hisseder ve doğru yolda olduğunuzu bilirsiniz.

Farkedilen mükemmellik

Yaratıcılığınızı harekete geçirin. Mükemmel bir hayata sahip olan bir karakter oluşturun ve ona nasıl kişilik özellikleri verdiğinize dikkat edin. Mükemmelliğe bakış açınızı kavrayın ve kendinizi mükemmel hissetmek için nelere ihtiyaç duyduğunuzu anlayın.

Yazın ve gönderin

İnsanlarla iletişim kurmanın en iyi yolu yüz yüze konuşmak olsa da, kimi zaman mektup yazmak daha iyi bir çözüm olabilir. Eğer konuşmak istediğiniz kişi siz söyleyeceklerinizi söylerken lafınızı kesecekse ya da size çok sinirlenecek bir yapıya sahipse, mektup yoluyla iletişime geçmek ikiniz için de daha akıllıca olabilir.Kalemi kağıdı elinize alın ve dürüst olabildiğiniz kadar dürüst bir mektup yazın. Daha sonra bu mektubu okuyun ve daha yumuşak, alınganlığa neden olmayacak bir hale getirin. Bunun için gerekirse mektubu tekrar tekrar yazın. Mektubu sahibine ulaştırmaya kararlıysanız çok sert olmamasına dikkat edin.

Hayatınızdaki güzel anların listesini çıkartın

Şimdiye kadar başınıza gelen en güzel şey neydi? Mutsuz olduğunuz anlarda, en mutlu olduğunuz anılarınızı aklınıza getirin. Hayatınızda en mutlu olduğunuz anları bir kağıda yazın ve neden onların bu kadar güzel olduklarını da açıklayın. Güzel anları hatırlamak size hayatınızın ne kadar güzel olduğunu hatırlatacaktır.Gelecekte de sizi güzel günlerin beklediğini unutmayın.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Oyunlarıyla Duygusal Bir Bağımız Var

Birçok insan, internet ortamında oynanan oyunlarla çoğunlukla duygusal bağ kuruyor. Şiddet veya şiddete yönelik davranışlara …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: