Anasayfa / Aile / Doğum Öncesi Kadın Psikolojisi

Doğum Öncesi Kadın Psikolojisi

Her kadın bir gün mutlaka anne olma hayaline kendini hazırlar ve bu hayali gelinlik giydiği andan itibaren kurmaya başlar. Her kadın elbette bir gün mutlaka anne olacaktır ama bu her zaman mutlu bir psikolojiyle olmaz. Aslında hamile olduğunu öğrenen her kadın kırılgan bir psikolojiye bürünür bir anda. kimi zaman içini endişeler kimi zaman da korkular kaplar bunun bir çok nedeni vardır; ya kadın bu hamileliğe hazır değildir ya da duygusal süreçleri oldukça ağır yaşıyordur.

Bu da elbette kadında stresi arttıran birincil faktör olarak karşımıza çıkıyor. Peki Stresi artıran risk faktörleri nedir ve neler yapılabilir sorusuna verilen cevaplar eşliğinde konumuza ışık tutalım: Hamilelikte stresi arttıran risk faktörlerine dikkat!

Doğum Öncesi Psikolojisi

Her kadın bir gün mutlaka anne olma hayaline kendini hazırlar ve bu hayali gelinlik giydiği andan itibaren kurmaya başlar. Her kadın elbette bir gün mutlaka anne olacaktır ama bu her zaman mutlu bir psikolojiyle olmaz. Aslında hamile olduğunu öğrenen her kadın kırılgan bir psikolojiye bürünür bir anda. kimi zaman içini endişeler kimi zaman da korkular kaplar bunun bir çok nedeni vardır; ya kadın bu hamileliğe hazır değildir ya da duygusal süreçleri oldukça ağır yaşıyordur. Bu da elbette kadında stresi arttıran birincil faktör olarak karşımıza çıkıyor. Peki Stresi artıran risk faktörleri nedir ve neler yapılabilir sorusuna verilen cevaplar eşliğinde konumuza ışık tutalım:

Hamilelikte stresi arttıran risk faktörlerine dikkat!

– Plansız hamilelikler; beklenmedik bir anda olan veya istenmeyen gebelikler, kötü zamanlama hamile kadın kariyerinin hassas noktaındaysa veya evliliği konusunda endişeleri varsa?

– Hamile kalan kadının kendini anne olmak için çok yaşlı ya da çok genç hissettiği hamilelikler

– Evliliğin erken süreçlerinde yaşanan gebelikler veya çok geç gelen gebelikler.

– Kadının anne olmaya hazır olmadığı halde ailenin ve eşin isteği üzerine yaşanna hamilelikler.

– Hamilelik sırasında ortaya çıkan sağlık problemleri yine kadında stresi artırıcı özellik taşıyor.

– Daha önce düşük, ölü doğum gibi deneyimler yaşanmış olan hamileliklerde kadında oluşan ?yine ya olmazsa? endişesi?

– Sosyo-ekonomik faktörlerin etkileri (işsizlik, evsizlik ve benzeri)

– Ailenin ve eşin hamile bayana olan ilgisizliği duygusal eksiklik desteksizlik.

-Depresyon geçmişi

-Geçimsiz evlilikler

Görüldüğü üzere hamilelik süreci oldukça sıkıntılı ve stresli dönemler içerir kadın için ki bu durum gebeliği tehlikeye bile sokabilir. Ama yukarıda saydığımız üzere bir çok faktör vardır bu süreci etkileyen. Ve hamilelik sürecinde sadece anneye değil eşe ve aileye de çok büyük sorumluluk düşmektedir. Çünkü duygusal destekten yoksun kalan kadında bu durum depresyona yol açabilir ve depresif anne kendine özen göstermekte zorlanır.

Düzenli yemek ve uyumak konularında sıkıntı çeker. Ve gebelikteki sağlık süreci tehlikeye girer. Sadece gebeliği etkilemez bu durum dediğimiz gibi aslında kadının ruhsal sağlığını da tehdit eder ve bu durum zamanla kendisi fiziksel hastalık olarak göstermeye başlar. Bilimsel oalrak ana rahmindeki bebek annenin sesini ve duygularını algılama kapasitesine sahiptir. Anne depresyonda ise bebeği ile duygusal bağı hissetmekte ve kurmakta zorlanır.

Bu da doğumdan sonraki anne-bebek ilişkisini zedeleyebilir. Ayrıca bu bağın oluşmaması, annenin kendini yalnız ve izole hissetmesine sebep olur. Bu aşama da altını tekrar çizmek gerekirse anne hamilelik sürecinde asla yalnız kalmamalıdır. Hamilelikte yaşanan depresyon, doğum sonrası depresyon riskini yükseltebileceğinden 9 aylık bu sürecin sağlıklı atlatılması için herkes elinden geleni yapmalıdır.//zayiflamakocu.com

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Psikolojik danışma hizmetleri içinde çocuk bakıcı seçmekte ailelere verilen desteklerden biridir.Peki çocuk bakıcısı nasıl seçmelisiniz. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir