Anasayfa » Aile » Doğum Öncesi Dönem ve Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Doğum Öncesi Dönem ve Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Çocuk gelişiminde doğum öncesi dönem döllenme ile başlar.Döllenen yumurta zigot halini alır.Zigot döllendiği ilk saatlerde bölünerek çoğalır.Daha sonra fallop tüplerinde döllenen yumurta ana rahmine ulaştığında oraya tutunarak anne bedeniyle bağ kurmak üzere kordon gelişimi gerçekleşir.

Bebeğin önce baş bölgesi gelişir.Beyin gelişimi açısından en önemli zaman ilk 2 aydır. Beyin gelişiminin %70?ini bu zaman diliminde tamamlar. Daha sonra vücuttaki organlar sonra uzuvlar gelişir.

Doğum Öncesi Dönemde Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Annenin bu dönemde yalnızca kendi besin yeterliliğini koruması değil bebek içinde besin yedeği oluşturması gerekir.Bu annenin 2 tabak yemek yemesi anlamına gelmez.Ana besinler;  süt, yoğurt et,yumurta vb. doğal gıdalardan doktorun önerdiği miktarda yemesi gerekir.

Beynin ana maddesi olan çinkonun mevcut yağlı tohum bitkilerinden ilk 2 ay,günde bir avuç,fındık soya fasulyesi, fıstık vb. besinler yenmelidir.

Hamile kadının posalı gıdaları da bol tüketmesi gerekir.Tüm vitaminler ve diğer besinler gerekli miktarda alınmalıdır  özellikle iyot ve demirin gerekli miktarda alınmasına özen gösterilmelidir.Annenin stresten olabildiğince uzak olması bebeğin gelişimini de olumlu etkileyecektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum