Anasayfa / Aile / Doğum Depresyonu Annelik Duygusuna Zarar Veriyor

Doğum Depresyonu Annelik Duygusuna Zarar Veriyor

Kadınlar, doğum sonrasındaki ilk yıl psikiyatrik hastalıklar açısından risk altında. En sık görülen psikiyatrik sorun ise depresyon. Araştırmalara göre, yeni anne olan her 10 kadından birinde doğum sonrası depresyon görülüyor.

Bebek sahibi olmak mutluluk veren bir olay, ancak anne olmanın getirdiği değişikliklere uyum sağlamak zaman alabiliyor, bazen de doğum sonrası depresyon gelişebiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Aysun Genç Dişcigil, doğumdan sonraki ilk yılın psikiyatrik hastalıklar açısından riskli olduğunu söyledi. Bu dönemdeki her 10 kadından birinde doğum sonrası depresyonunun (DSD) ortaya çıktığını belirten Dr. Dişcigil, bu depresyonunun belirtilerini şöyle özetledi:

Şiddetli hüzün ya da boşluk duygusu, duygusal küntlük veya duyarsızlık,

Aile, arkadaş ya da keyif veren etkinliklerden uzak durma,

Sürekli yorgunluk, uykuya dalma bozukluğu,

Aşırı yeme veya iştah kaybı,

Başarısızlık ya da yetersizlik duygusu,

Bebekle ilgili kaygı duyma,

Bebeğe ilgi duymama konusunda yoğun kaygı,

İntihar düşüncesi,

Bebeğe zarar verme korkusu.

Bazı durumların DSD için risk yarattığını vurgulayan Dişcigil, bunları;

Daha önce depresyon yaşamış olmak,

Gebelik ve doğum sürecinin travmatik geçmesi,

Eşle ilgili sorunların varlığı,

Kısıtlı sosyal destek, olarak açıkladı.

Kadın Depresyonu Gizliyor

DSD demek için, depresyon belirtilerinin doğum sonrası ilk 4 haftada ortaya çıkması gerektiğini ancak bazı kadınlarda belirtilerin haftalar ya da aylar sonra başladığını belirten Dr. Dişcigil, ?Yeni anne olan kadın neyin normal olduğunu ve ne beklemek gerektiğini bilmeyebilir. Bu yüzden anneler DSD yaşadığını anlamakta zorlanıp, sorunun kendi eksikliklerinden kaynaklandığını düşünebilirler. Bu durumun kendi eksikliğinden olduğunu düşünen kadın, utanıp, başkalarından saklamaya çalışır. Oysa sorun ne kadar erken anlaşılırsa, anne için o kadar iyi olacaktır? diye konuştu.

Doğum yapan annenin ve yakınlarının depresyon açısından bilgi sahibi olmalarının önemine değinen Dr. Dişcigil, ?Çünkü bu konuda bilgi sahibi olan kişi, sorunu fark edince profesyonel yardım almakta hızlı davranacaktır? dedi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Depresyondaki Kişilere Nasıl Destek Olabiliriz?

Depresyon, günlük hayatta karşımıza çıkan çatışmalar, kayıplar, yaşanan olumsuz olaylar sonucunda bireyin çevresi ve kendisiyle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir