Anasayfa / Aile / Doğru Çocuk Yetiştirebilmenin Altın Kuralları

Doğru Çocuk Yetiştirebilmenin Altın Kuralları

Anne ve baba olmak zordur. Üstelik bunun doğru ya da yanlış yapıldığını belirten kesin çizgiler de yoktur.Ebeveynlik, sürekli devam eden bir öğrenme sürecidir. Bu en önemli 10 anne/baba sırrı çocuğunuzu yetiştirirken karşınıza çıkacak zorluklarla daha kolay başetmenizi sağlayacak.

Tanımlayıcı cümle

Tanımlayıcı cümle, ebeveynliğin en çok dikkate alınmayan ve küçümsenen sırrıdır.

Çocuğunuzun yaptığı pozitif şeyleri görmek ve bunların farkında olmak (bunlar ne kadar küçük olurlarsa olsunlar) ve bu iyi davranışları farkettiğinizi ona hissettirmek, onu bunlar için ödüllendirmek ve bu tip davranışlara teşvik etmek çok önemlidir.

Çocuklar, anne babalarının ilgisini üzerlerinde isterler. Bu nedenle, çocuğunuzun negatif yönlerine değil de pozitif yönlerine odaklanarak, pozitif zamanlarında ilginizi onların üzerlerine yoğunlaştırarak onları, pozitif hareketler yapmalarına teşvik edebilirsiniz.

Yatma vakti

Bazı anne babalar yatma vaktinin her zaman bir savaş havasında geçtiğinden yakınırlar.

Eğer çocuğunuz yatma saatinde uyumak istemiyorsa, bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Mesela, yatma saatine yakın zamanlarda onu uyarıcı özelliği olan oyuncaklarını ortadan kaldırabilir, ona sıcak bir banyo yaptırabilir ve kendisini rahat ve uykulu hissetmesini sağlayabilirsiniz. Onu yatırmak için odasına girerken ışıkları çok açmamak ve onunla fısıldayarak konuşmak da uyuması için onu teşvik edecektir.

Sağlıklı beslenmek

Çocuğunuz sebze yemek söz konusu olduğunda bir canavara mı dönüşüyor? Çocuğunuza yemeğini verirken ilk olarak bir tabağa sadece sebzeleri koyarak başlayın. Böylece başka seçeneği olmayan ve acıkmış çocuğunuz sebzeleri yiyecektir. Eğer bu yönteme rağmen sebzeleri yemeyi reddediyorsa, sebzeleri püre haline getirip makarna sosunuzun içine ekleyebilirsiniz. Hatta sebzelerin suyunu sıkarak ve içine bazı meyveleri de katarak, tadını güzelleştirerek ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri aldığından emin olabilirsiniz.

Ayrıca çocukların anne babalarının yediklerini yemekten isteyeceklerini de aklınızdan çıkartmayın, siz brokoli yerken gülümsüyorsanız, o da brokoli yerken mutlu olacaktır.

Planlama

Gününüzü ve durumlarınızı planlamak, çocuk yetiştirmenin en önemli kurallarından biridir. Doktor randevusu, parktan ayrılış gibi zor anlarda da çocuğunuzu mutlu, sessiz ve eğlenir kılmanız önemlidir.Bunun için çocuğunuzla bir yere giderken onun sevdiği hikaye kitaplarını, oyuncaklarını yanınızda taşıyabilirsiniz.

İlk elden iletişim

Çocukların akılları, konuşmaları tam anlayamamaları nedeniyle, kolayca karışabilir. Bu nedenle, onlarla iletişim kurarken, 3.şahıslarmış gibi ya da ”Vurmak yok, tamam mı?’’ gibi cümleler kurmak yerine,”Vurma’’, ”Bunu yaptığın zaman ben üzülüyorum.’’ gibi daha anlaşılır, net cümleler kurarsanız çocuğunuzun bunları anlayıp, davranışlarını düzelteceğini fark edeceksiniz.

Kiri kabullenin

Çocuklar, kir mıknatısları gibidirler ve kolayca kirlenirler. Bunu kabullenmek ve daima yanınızda ıslak mendil bulundurmak sizin için pek çok şeyi kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzun üzerini kirlettiği zamanlar sinirlenmek yerine, yeni bir şeyler öğrendiğini ve keşfettiğini ve bunların onu mutlu ettiğini kendinize hatırlatın.

Disiplini koruyun

Çocukların, sınırları zorlamaya çalışmaları gayet doğaldır, anne baba olarak sizin göreviniz ise sabırlı olmak ve bu zorlu aşamayı sakin bir şekilde atlatmaktır.

Ama bu esnada da disiplininizden de vazgeçmeyin. Mesela, süpermarkette bir şeye sinirlenir ve size vurmaya çalışırsa, ellerini tutarak ve sakin bir şekilde ”’Vurmana izin vermeyeceğim.’’ deyin.

Tutarlılık

Başarılı ebeveynliğin anahtarı tutarlı olmaktır. Çocuklar, takip edecekleri düzenli bir rutine ihtiyaç duyarlar.

İkna etmek

Kitaptaki en eski numaralardan biri olan ikna yöntemi; doğru bir şey yaptığında, söz dinlediğinde onu ödüllendirmektir. Onu istemediği bir şeyi yapmaya, ödül olarak bir park ya da hayvanat bahçesi gezisi sunarak ikna edebilirsiniz.

Her zaman pozitif tavırlı olun

Çocuklar, farkında olduğunuzdan çok daha fazla şeyi görür ve taklit ederler. Bu nedenle, gergin olduğunuz zaman çocuğunuzun da gerilmesi son derece doğaldır. Siz pozitif ve sakin oldukça, çocuğunuz da öyle olacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir