Anasayfa » Aile » Boşanma » Diziler Aile İçi Şiddeti ve Boşanmaları Arttırıyor

Diziler Aile İçi Şiddeti ve Boşanmaları Arttırıyor

Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Orkun Ünler, aile hayatının özendirilmesi ve aile içi sorunların giderilmesine yönelik çalışma kapsamında, aile içi şiddet ve boşanmaların nedenlerini araştırdıklarını söyledi.

Araştırmayı kentteki 31 ilçede aile mahkemeleri, kaymakamlık, belediye, kolluk kuvvetleri ve muhtarlardan alınan verilere göre gerçekleştirdiklerini belirten Orkun Ünler, aile içi şiddet ve boşanmaları tetikleyici nedenler arasında alkol ve uyuşturucu kullanımının yanı sıra televizyon dizilerinin de yer aldığını saptadıklarını söyledi.

Çarpık İlişkiler

Araştırmada, bazı dizilerin insanlarda özentiye yol açtığını gördüklerini anlatan Orkun Ünler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“‘Hatta bir takım dizilerin halkımıza olumsuz yansımalarını da komisyonumuz ilçelerde yaptığı çalışmalarda gördü. İnsanlarımızda özentiye yol açan, tarihi bazı gerçekleri saptıran, halkımıza olumsuz sunum yapan dizilerin, olumsuz yönlerini gördük. Çarpık ilişkiler ve kişiler arasında çarpık yaşam şekilleri, toplumumuzun milli ve manevi değerleriyle bağdaşmayan, bize yakışmayan yapımların, halkın üzerindeki olumsuz etkileri devam etmektedir.”

 Sadakat Zedeleniyor

Bu tip yayınların öncelikle aile üzerinde farklı beklentilere yol açtığını ifade eden Ünler, “Örneğin; lükse özendirmek suretiyle insanların birbirini aldatmaları, birbirlerine olduğundan farklı görünmelerinin normalmiş gibi gösterilmesi, sadakati zedeler bir takım sonuçlar meydana getiriyor. En çok bu nokta karşımıza çıktı” dedi.

Aileyi etkileyen dizileri iki bölüme ayırdıklarını belirten Orkun Ünler, “Dizi isimlerini net olarak söylemek doğru olmaz ama bunları ikiye ayırıyoruz: Aile içi çarpık ilişkilerin yapımıza uygunmuş gibi anlatıldığı diziler ve bir de tarihsel gerçeklerin saptırılmak suretiyle halkımıza anlatıldığı geçmişten gelen milli ve manevi değerlerin yıpratıldığı dizilerdir. Bu iki tür dizinin etkisini halkın üzerinde olumsuz yansıdığını gördük. Bu dizilerin aile içi şiddeti ve boşanmaları tetiklediği sonucuna vardık” diye konuştu.//Kaynak:http://kadinvekadin.net

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Boşanmanın Ergen Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Gelişimin latans döneminde sosyal farkındalık ve kendini farkındalık önemli ölçüde artar. Erken latans döneminde boşanmayı …

2 Yorumlar

  1. Banu Kısa

    Dizileri izlemek güzelde olumsuz etkiler tabi ki olmuyor değil. Ama güzel dizilerde var yaaa

  2. Perihan Kil

    Dizileri bu şekilde kötü ve yozlaşmış yaparlarsa sonu bu olacaktır elbette…

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: