Anasayfa » Psikoloji » Dışavurumcu Sanat Terapisi Nasıl Uygulanır?

Dışavurumcu Sanat Terapisi Nasıl Uygulanır?

Dışavurumcu Sanat Terapisi, sanatsal yaratıcılığı kullanarak, insanların başka yollarla dışa vuramadığı,tanımlayamadığı ve kendileri hakkında değiştiremedikleri şeyleri değiştirmeyi amaçlayan bir psikoterapi yöntemidir. Resim yapmak, müzik, dans etmek ve ya heykel yapma yöntemi ile hastalar, sanatı kendi terapileri için kullanırlar.

Dışavurumcu terapi nedir?

Dışavurumcu terapi, artistik yaratıcılığı kullanarak bilinçaltınızda olan sorunlarınızı yüzeye çıkarmanıza ve onları değiştirmenize yarayan bir terapi çeşididir. Resim, müzik, dans, drama ya da yazarlık yoluyla hasta,sözcükler kullanmadan rahatsızlıklarını ve çelişkilerini ortaya çıkarabilir.

Bu terapiyi uygulamak için iyi resim yapmanıza ya da iyi bir dansçı olmanıza gerek yok. Burada amaç,kendinizi, hayal gücünüz sayenizde, serbest bırakmak ve duygularınızı bir şeyler yaratmak için ortaya sermektir. Yaratıcılığınız yoluyla karakteristik özelliklerinizi ortaya çıkartır ve kendinizle ilgili farkındalık yaratırsınız.

Bu terapi kimler için uygundur?

Dışavurumcu terapi, klasik psikoterapi veya psikoanalizi tercih etmeyenler için uygun bir yöntemdir.Bu,kendini sözcüklerle ifade etmekte zorluk çekenler için faydalı bir yöntemdir. Mesela; çocuklar veergenler için. Bu terapi şekli psikosomatik problemler, bağımlılıksal davranışlar, öğrenme güçlükleri hatta psikozlarda oldukça işe yarar. Dışavurumcu terapi, aynı zamanda kişisel gelişimleri ve kendine güvenmeyi geliştirmeyi amaçlayanlar için de uygun bir yöntemdir.

Seansta neler yapılır?

Seanslar ister teke tek, ister grup halinde uygulanır. Öncesinde, terapist, hastasıyla neden bu yöntemi tercih ettiği ve motivasyonunun ne olduğu hakkında bir görüşme yapar. Daha sonra terapist, hastasını, bu terapi sırasında, mümkün olan en özgür şekilde ifade edebilmesi için motive eder. Terapist hastasının kendisini özgür bırakmasını sağlar. Hasta başta bu konuda zorlanabilir ama daha sonra kendini git gide daha rahat ifade eder. Hasta, unutulmuş anılarını, bastırılmış duygularını ya da fikirlerinin bir kombinasyonunu, yarattığı şeyle açığa vurur. Seansın sonunda hasta, bunları yaparak nasıl bir deneyim yaşadığını anlatır ve terapist de onu dinler.

Ne tarz bir sanat?

Plastik sanatlar, modelleme ve resim yapmak gibi, içsel soruları gün ışığına çıkarır.

Kuklalar, bilinçaltınızdakileri ortaya çıkarmanızı sağlar ve kısıtlamalarınızdan kurtulmanızı sağlar.

Drama ve dans, içinizdeki çatışmaları, gerginlikleri ve bıkkınlıkları ortaya çıkarır.

Müzik, kendi vücudunuzu tekrar sevmenizi sağlar.

Şiir ve yazarlık, iyileştirici etkileriyle bilinirler.

Sonuç almak için kaç seansa katılmak gerekir?

Seanslardan alınan sonuç süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Aslında bu terapi çeşidi, yeni bir terapi şekli değildir. İlkel toplumlar ve Antik Yunanlılar, sanatsal öğeleri kendilerine yardımcı olması için kullanırlardı. Fakat dışavurumcu terapi 1950’lerde uygulanmaya başlandı ve günümüzde hala insanlar, bu yöntemler sayesinde kendilerini daha iyi hissediyorlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çiftlerin Cinsel Yaşamlarındaki En Sık Sorunlar

Birçok çift cinsellik konusunda yardıma ihtiyaç duyar. Birbirlerinden uzaklaşabilir, anlaşmazlıklarını çözmekte başarısızlığa uğrayabilir ya da …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum