Anasayfa » Psikiyatri » Dini Takıntılar Nelerdir?

Dini Takıntılar Nelerdir?

Dini takıntılar, insanları en fazla rahatsız eden takıntılardır. Çünkü işin içinde kişinin inancının karşısında durma, inandığına ihanet etme vardır. Bu da kişilere hem psikolojik hem de manevi yönden büyük bir ızdırap yaşatır. Özellikle de bazı ilerlemiş vakalarda dini takıntılı kişiler Allah’a ve kutsal değerlere küfretmeye başlarlar. Bu nedenle de ruhen, bedenen acı duyarlar.

Günde defalarca kez tövbe ederleri, pişmanlıkları büyüktür ancak kendilerini durduramazlar ve sürekli kendilerini suçlarlar. Oysa bu onların elinde olan bir durum değildir. Üstelik uzmanlar bu takıntıya sahip olan kişilerin çok inançlı, dinsel konulara ve Allah’a son derece bağlı olan kişiler olduğunun da altını çizmektedir.

Dini takıntılı insanlar istem dışı Allah’a ya da dini değerlere küfür etme, hakaret etme düşüncesindedir. Daha çok bu düşünceler kişiler ibadet ettikleri sırada ortaya çıkar. Namaz kılarken, abdest alırken vs. namaz kılarken akıllarına cinsel içerikli görüntüler gelir, dua ederken Allah’a isyan etme, küfür ve hakaret etme düşüncesi gelir, abdest alırken başka kötü şeyler düşünürler. Ve bundan dolayı da defalarca kez içlerinden dua ederler, defalarca kez abdestleri bozuldu diye abdest alıp dururlar. Son derece sıkıntı veren bir durumdur.

Takıntıların mistik boyutta görüldüğü bu dini takıntılar, kişinin kendisini evliya, mehdi ya da tanrı olarak görmesine de neden olabilir. Takıntısı olan kişi, Allah’ın en kutsal ve yüce olduğunu bilir. Ama ne zaman Allah’ın adını duysa, istemsiz şekilde içinden ona küfretmek, hakaret etmek gelir. Kişi bunu bilerek ya da isteyerek yapmamaktadır. Bundan son derece rahatsız olur. Bu düşünceleri zihninden kovmak için büyük çaba harcar. Ama her çabasında düşünceler kuvvetlenir ve tekrarlanır.

Bazı örnek durumlar:

Kişinin kabeyi görünce içinde zina yapıldığını düşünmesi, Allah kelimesini duyduğunda hakaret ve isyan etme düşüncesi, namaz kılarken cinsel içerikli görüntüleri düşünmesi, peygamberi anarken hoş tasvirler kullanması gibi.

Bu durum karşısında dini takıntılı kişiler, kendilerini bir günahkâr, sapkın, dinden sapan olarak ilan eder ve bunalıma girer. Kendinden bile korkar. Cehennemde yanacağını düşünür. Kişi bu düşüncelerini haklı görmediği ve kabul etmediği için böyle bir durum dinen de yoktur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Günümüzde En Çok Görülen Psikolojik Problemler

Modern çağın yaşamsal kaygıları ile birlikte en çok psikolojik sorunlarda bir başkalaşım geçirmiş olup sıkça …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum