Anasayfa » Pedagoji » Dil Öğrenme Becerisi Anne Karnında Başlıyor

Dil Öğrenme Becerisi Anne Karnında Başlıyor

Amerikalı ve İsveçli bilimadamlarının yaptığı araştırma, bebeklerin doğduktan sadece birkaç saat sonra ana dil ve yabancı dil arasındaki farkı anlayabildiğini gösterdi.

Bebeğin, annesinin karnında anadilini benimsemeye başladığını vurgulayan bilimadamları, yarısı erkek,yarısı kız, 7-75 saat önce doğan 80 bebeğe annelerinin anadili olan İngilizce ya da İsveççe sesler ile yabancı bir dildeki sesleri dinletti.

Bu sesleri dinlerken bebeklerin dikkatleri bir bilgisayara bağlı emziği emme sürelerine göre değerlendirildi. Bebekler emziği her emdiğinde ünlü bir harf duydu.

Anne karnındakinden farklı sesler duyan bebeklerin emme süresinin ana dilinde sesler duyanlardan daha uzun olduğu, bunun da yabancı seslerin algılanmasının daha az olduğunu gösterdiği belirtildi.Araştırma,’‘Acta Pædiatrica” dergisinde yayımlandı.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

2 Yorumlar

  1. Malesef elimizde orjinali yok ama bu bölüm uzun bir çalışmanın sadece bir kesitinden alınmış bir parça oradaki çalışmalar daha uzun ve ayrıntılı ve ingilizce olduğu için iyi incelemek lazım.Biz haber kaynaklarından aldık bu makaleyi.iyi akşamlar

  2. Uğur

    MErhaba,

    Acta Pediatrica’da boyle bir arastirma gormedim. Eger sizin elinizde orjinali varsa okumak isterim.

    Selamlar

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: