Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Dikkatinizi Toplayıp Konsantrasyonunuzu Kuvvetlendirin

Dikkatinizi Toplayıp Konsantrasyonunuzu Kuvvetlendirin

Dünyanın neresinde olursa olsun, ‘’Kaçınızda konsantrasyon sorunu var?’’ dediğimde, %95’i elini kaldırıyor. Elini kaldırmayan %5 ise, zaten beni dinlemeyenler. Tony Buzan

Herhangi bir yerde ders çalışırken, iş toplantılarında bulunurken, yemek yaparken, kitap okurken, otobüste, evde hemen hemen her yerde dikkatiniz aniden dağılıyor ve hayal kurmaya başlıyorsanız bunun en büyük nedenlerinden biri ‘’konsantrasyon’’ sorunu yaşamanızdandır.

Konsantrasyon bozukluğu, yaptığınız ya da ilgilendiğiniz herhangi bir işten alacağınız verimi de mutlaka olumsuz yönde etkileyecektir. Geçmişe yönelik faaliyetleri hatırlamada, konsantrasyon en önemli geçiş yollarından biridir. İsmini yeni öğrendiğiniz biriyle eğer tanışma esnasında konsantre olamamışsanız, o ismi unutmanız çok normaldir. Okulda, işte, evde, hayatın her kademesinde hafıza eğitimi almak ve daha güçlü bir konsantrasyona sahip olabilmek isteyen kişiler mutlaka ilk önce konsantrasyon eğitimi almalıdırlar.

Konsantrasyon Nedir?

Thomas Edison’a göre; ‘’Konsantrasyon, bezginlik duymadan fiziksel ve zihinsel enerjiyi tek bir noktaya sürekli uygulayabilme yeteneğidir.’’

Yani konsantrasyonda ilk amaç tüm enerjinin tek bir noktaya yönlendirilmesidir. Böylece daha doğru ve dikkatli bir konsantre olabilme durumu esastır. Kısaca, dışarıdan gelen tüm uyarıcılara karşı kişinin verdiği o anki bağlanma, kitlenme durumudur.

Beyin aynı an da birçok iş yapabilir ancak dikkatini sadece bir noktada toplayabilir. Beynin bu özelliği, konsantrasyonun önemini yani beyni başıboş bırakmamanın önemini göstermektedir.

Kişinin konsantrasyonunun bozulmasına neden olan psikolojik, sosyal ve fiziksel birçok faktör vardır. Hayal kurmak, yatarak ve uyuklayarak çalışmak, müzik ve televizyon eşliğinde çalışmak, aile içi sorunlar, kaygı, korku, aşırı stres, içsel bir çatışma, dürtüler, arkadaş gruplarındaki çatışma gibi…

Tüm bu sorunlardan arınıp, konsantrasyonunuzu daha etkin bir hale getirebilmek için;

Aynı anda birçok iş yerine tek bir işe odaklanın,
Çalışmaya başlarken ne aç olun ne de tamamen tok olun,
Yatarak çalışmak yerine, masa başında çalışmayı tercih edin,
Konsantrasyonunuzu bozacak TV, arkadaş grubu, resim, yüksek ses gibi dikkatinizi dağıtacak ortamlardan üzerinde yoğunlaştığınız işi yapana kadar uzak durun,
Hayallerden uzak durun, hayalleri bir ödül olarak görün. Gerçekleştirdiğiniz faaliyetlerden sonra kendinize bir ödül olarak sunun.
İlgilendiğiniz işi daha ilgi çekici ve dikkat dağıtmayacak şekilde düzenleyin,
Öğreneceğiniz konunun size neler kazandırabileceğinizi düşünün.

Hatta konsantrasyon sürenizi uzatmak için bazı egzersizler yapın!

Kitap okuma alışkanlığınız varsa eğer, dili oldukça ağır olan kitapları düzenli olarak her gün 20 dakika okumaya çalışın.
Bir fotoğraf albümü edinin. İçindeki fotoğraflardan birine 3 dakika civarı bakın ve daha sonra o fotoğrafı kapayıp, dikkat ettiğiniz noktaları hatırlamaya çalışın.

Bir duvar ya da masa saati alıp, onun sesine odaklanabilmeye çalışın. Bir süre sonra daha da uzağa koyup, iyice dikkatinizi toplayıp dinleyin.

Hakkında anilba

İlginizi Çekebilir

Özgür ve Özgüvenli Çocuklar Yetiştirin

Bir klinik psikolog olarak tüm anne babalara “Özgür ve Özgüvenli Çocuklar Yetiştirin” demek istiyorum. Ama …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum