Anasayfa » Psikoloji » Depresyonu Yenmek İçin Zihninizi Kullanın

Depresyonu Yenmek İçin Zihninizi Kullanın

Depresyon hayatınızı olumsuz etkileyen en önemli problemlerden biri olarak sürekli sizi tehdit ederken zihninizle bu durumu değiştirmek elinizde.

Kurban olmayın

Kendinizi kötü hissetseniz de, her şey sizin yüzünüzden bu şekilde oluyor diye düşünseniz de bu düşünce şekline kendinizi kaptırmayın çünkü bu doğru değil. Siz bir kurban değilsiniz ve hayatınızda başınıza gelenlerle nasıl baş edeceğinize siz karar verebilirsiniz. Kurban olmayı seçmeyin, istedikleriniz ve hayalleriniz için harekete geçin ve başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapın.

Kendinizi izole etmeyin

Kendinizi mutsuz ve depresif hissettiğiniz anlarda yalnız kalmak istiyor olabilirsiniz ama bu çok yanlış bir karar. Böyle anlarda kendinizi izole etmek yerine aile ve arkadaşlarınızla vakit geçirin, onlar sizi dertlerinizi dinlemek, size destek olmak isterler. Yardım ve destek almaktan çekinmeyin.

Bardağın dolu tarafına bakın

Kendinizi depresif hissederken yapacağınız en büyük hata bardağın boş tarafına bakmaktır. Biraz daha gerçekçi olun ve elinizdeki iyi şeylere, olayların iyi yönlerine de bakmayı öğrenin.

Numara yapın

Mutsuzken mutluymuş gibi davranmanın beyindeki iyi hissettiren kimyasalları salgılattığı ve sonunda kendinizi gerçekten iyi hissetmenize neden olduğu araştırmalarca da kanıtlanmıştır.

Hayatınızdaki pozitif şeylere odaklanın

Zaman zaman bunu yapmak zor gelebilir ama günde en az yarım saatinizi hayatınızdaki pozitif şeylere odaklanmaya çalışarak geçirin. Moralinizin yükseldiğini ve hayatınızdaki iyi şeylerin de farkına varmaya başladığınızı göreceksiniz.

Her şeyi siyah ya da beyaz görmeyin

Depresyondaki kişiler her şeyi uçlarda düşünürler. Sadece siyah ve beyaz görürler ve aradaki renkleri gözden kaçırırlar. Bunu yapmaktan kaçının çünkü bu, size sadece kendinizi daha kötü hissettirecektir.”Kimse beni sevmiyor’’ demek yerine, ”Beni seven pek çok kişi var.’’ diye düşünmeye çalışın.

Geçmişe takılmayın

Geçmişi ne kadar çok düşünürseniz düşünün, değiştiremezsiniz. Olan olmuştur ve bunu değiştirmek imkansızdır. Geçmişten dolayı üzüntü duymak yerine bunu kabullenin ve geleceğinize odaklanın. Gelecekte sizi pek çok güzel ve heyecan verici şey bekliyor.

Belli düzeninizi koruyun

Bunu yapmak zor gelse de her sabah erken kalkın, öğünlerinizi aynı saatlerde tüketin ve gün içinde kestirmeyin.

Her şeyi fazla irdelemeyin

Her olayı en ince ayrıntısına kadar incelememeye çalışın. Bu size probleme odaklanmaktan başka bir şey kazandırmaz. Probleme odaklanmak, neyi yanlış yaptığınıza kendinizi kaptırıp durumu nasıl düzelteceğinizi kaçırmanıza neden olur. Zihinsel sağlığınızı tehlikeye atan, her olayı fazla inceleme huyunuzdan bir an önce kurtulmaya bakın.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Beynimiz Depresyona Girdiğinde Neler Yaşıyor

Üzüntü de mutluluk, öfke veya korku gibi temel bir insani duygudur. Bunu hissetmeniz, beyninizin farklı …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum