Anasayfa / Kişisel Gelişim / Depresyon Beyni Küçültüyor

Depresyon Beyni Küçültüyor

Depresyon hastaları arasında yapılan incelemeler sonucunda bu kişilerin beyinlerindeki bazı bölümlerin hacminin sağlıklı bireylere göre daha küçük olduğu belirlendi. Araştırmacılar bu değişikliğin genetik izlerini takip ediyor.

Live Science?da yayınlanan araştırmaya göre beyin hücreleri arasındaki boşluklar olan ve iletişimi sağlayan sinapsisleri üreten genlerin,depresyon hastalarında gereğinden fazla üretildiği belirtildi.

Yale Üniversitesi?nden araştırmacı Ronald Duman, ? Tek bir data alışverişini sağlayan faktör( transkripsiyon faktörleri) aktive edildiğinde bilişsel olaylar ve duygularda rol oynayan devreler kesintiye uğrayabiliyor,? dedi.

Transkripsiyon faktörleri, vücudun protein üretiminde rol oynamanın yanı sıra DNA?dan kopyalanan ve taşınan genetik verilerin kontrolünü sağlayan proteinlerdir.

Beyin ölçüm araştırmaları sonucu depresyon döneminde beynin belirli bir bölümünün küçüldüğü görüldü. Bu bölgedeki hafıza ve duyu entegrasyonu görevlerini üstlenen sinir hücrelerinin de normalde olduğundan daha küçük ve seyrek olduğu kaydedildi. Bunların sonucunda beyin hücreleri arasındaki iletişimin de sekteye uğrayabileceğine değinildi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Depresyondaki Birine Nasıl Davranmalıyız

Depresyondaki kişi çoğu zaman çevresindekiler tarafından anlaşılamıyor. Yorgun, bitkin olduğundan, hiçbir şeye karşı ilgi duymadığından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir