Anasayfa / Psikoloji / Nöropsikoloji / Daha Zeki Olmak İçin Bunları Yapın

Daha Zeki Olmak İçin Bunları Yapın

Yaratıcı bir hobi edinin; Her gün bir şey yapıyor olmak, fark etmeden, daha fazla bilgi edinmeniz için yardımcı olacaktır. Örgü örmek, koşmak, nota okumak eğlenceli ve ucuz hobiler için bazı örneklerdir ve beyninizi çalıştırmanız için oldukça faydalıdır.

İnternetten haberleri takip edin ya da gazete okuyun: Güncel olayları kontrol etmek, dünyanın ve içinde yaşadığınız toplumun daha çok farkında olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca daha sonra başkaları ile tartışmak için eğitimli ve iyi biçimlendirilmiş görüşler oluşturmak için de faydalıdır.

Yapılacaklar listesi oluşturmaya başlayın: Uzun vadeli ve kısa vadeli hedeflerinizi listelediğiniz farklı dokümanlar oluşturun. Bu sizin önceliklerinizi belirlemenizde faydalı olur ve hedeflerinize ulaşmanız için atacağınız ilk gerçekçi adımdır.

Ve bir de ‘yaptıklarım’ listesi: Bu sene elde ettiğiniz başarıların bir listesini yazın. Motivasyonunuzu artırması için küçük büyük her türlü başarınızı bu listeye ekleyin.

Bir kitaptan bir bölüm okuyun: Her gün bir bölüm kitap okumaya çalışın. Çoğu insan kitap okuyacak zamanı olmadığını iddia eder ama aslında pek çok seçenekleri vardır; iş- ev arasında yolda, öğle arasında ya da akşamları internette dolaşmak yerine kitap okumaya zaman ayrılabilir. Üstelik ne okuduğunuz da sandığınız kadar önemli değildir. Kurgusal kitaplar başka bir bakış açısıyla görmek için yardımcı ve daha analitik olabilir; kurgu olmayan tarihi ya da biyografik bir kitap ise size pek çok yeni şey öğretir.

Her gün beş farklı fikir oluşturun: Yaratıcı olun, her gün! Günlük problemlerinizi çözmekten, komik kitap ve film adları bulmaya, aklınıza gelen fikirleri verimli şekilde değerlendirmeyi bilin.

Sorularınıza cevaplar bulun: Penguenlerin dizleri var mıdır? Sorular ne kadar tuhaf olursa olsun, aklınız gelen her sorunun cevabını bulmak için çaba harcayın. Bu sizin pek çok farklı alanda bilgi biriktirmenize yarayacak ve genel kültürünüzü donatacaktır.

Fikirlerinizi başkaları ile paylaşın: Başkalarıyla münazara size birbirinizin bilgisine bilgi eklerken fikirlerinizi analiz etme şansı da verir. Paylaşmak ayrıca tutarlı ve akıllıca fikirlerinizi ifade etmeyi öğrenmenize yardımcı olur.

Farklı zihniyetleri deneyin: Zaten hakkında bir fikriniz olan konuyu ele alın ve ona diğer yönden bakmaya çalışın. Bu sizin daha açık fikirli ve meraklı olmanızı sağlayacaktır ve gündelik olayları da genelin dışında düşünebilmenizi.

Yapmaktan vazgeçmeniz gereken şeyleri listeleyin: Bir hafta boyunca her gün ertelediğiniz şeylere odaklanın ve sonuçları yazmaya çalışın. Ertelediğiniz şeyler yerine neler yaptığınızı gözlemleyin ya da yaptığınızda yavan gelen şeyleri. Bu sizin kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanızı ve nelerden vazgeçmeniz gerektiğini belirginleştirecektir ve dolayısı ile günlerinizi daha verimli yaşamanızı sağlayacaktır.

İlginç paylaşımlara imza atın: Eğer sosyal medyada zaman geçirmeyi seviyorsanız, paylaşımlarınızı daha ilginç ve bilgiye dayanır kılın. Facebook ve Twitter’da bilim ve politika üzerine son gelişmeleri paylaşan grupları takip ederek, ilginizi çekecek ve kendinizi geliştirmenizi sağlayacak haberleri bulun.

İlginç insanlarla konuşun: Etrafınız, farkında olmasanız da, ilginç insanlarla dolu; aile bireylerinden patronunuza, müdavimi olduğunuz kafede çalışan garsona… İnsanlar genellikle yabancılardan daha fazla şey öğrenirler.

Keşfedin: Eğer dünyayı keşfetmeye gücünüz yoksa işe şehrinizi paylaşmakla da başlayabilirsiniz. Normalde yapmayacağınız şeyler yapın, bilmediğiniz bir semti keşfetmek ya da bir opera gecesine katılmak gibi… Yeni deneyimler size keşfedecek yeni bilgiler sunar, maceraya atılın ve öğrenin!

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

2 Yorumlar

  1. Teşekkürler sizlerle birlikte büyüyen bir aile olacağız inşallah.

  2. Paylaşımlarınız ilham verici , öncelikle kaliteli içeriklerinizden dolayı tebrik ediyorum …
    Tavsiyeleriniz konusunda ise , hayata geçirilebilecek bir çok öneri paylaşıyorsunuz …
    Teşekkürler !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir