Anasayfa » Aile » Daha Zeki Bir Nesil İçin Şekere Hayır

Daha Zeki Bir Nesil İçin Şekere Hayır

Çocukları şekerden uzak tutmak anneler için beslenme eğitimindeki en büyük sınavlardan biri. Ben iyi örnek olmak için kendi beslenmeme çeki düzen veriyorum, önceki yazılarımda bahsettiğim çeşitli taktiklerle,kurallarla teslim olmadan önce savaşımı sonuna kadar veriyorum.Bazen bu mücadelemi sorgulayan alaycı bakışlara hedef olduğumu da elbette farkediyorum. Peki ben bu stresi acaba boşuna mı yaşıyorum?

Yapılan araştırmalara göz atıp da şekerin çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine verdiği zararların ispatlarını görünce, bu konuyu görmemezlikten gelmek imkânsız. Sonuçlar çok dramatik, bu yüzden beslenmenin ilk yıllarında sağlıksız tüm gıdaların yanı sıra, özellikle şeker tüketimiyle ilgili iç disiplini çocuklarımızda oluşturmak için bence herkesin ciddi şekilde gayretli olması gerek.

Anneler olarak daha az kanser ve şeker hastası olan, daha zeki, daha uzun boylu bir nesli inşa etmek bizim elimizde. Bu da hiç küçümsenecek bir misyon değil.

Yaşamın ilk iki yılında beyin gelişimi çok hızlı ve beyin hücreleri gelişmek için faydalı besinlerden gelecek katkıya ihtiyaç duyuyor. Avusturalya?daki Adeleide Üniversitesi?nde 7 bin çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, iki yaşından önce şeker ve çikolata tüketmeye başlayan çocukların 8 yaşına geldiklerinde,zekâlarının sağlıklı beslenen yaşıtlarından daha düşük olduğu gözlemlenmiş.

Çocuklarımızın ne yedikleri, onların yetişkin hayatında sadece zekâlarını değil, birçok başka faktörü de etkiliyor.

Tübitak, ilk yıllarındaki beslenmenin çocukların ilerideki boyunu önemli ölçüde etkilediğini açıkladı.

Bağışıklık sisteminin gelişiminde de 0?3 yaş arası beslenme çok etkili. Bu dönemki beslenmeleri,çocukların ileriki yaşlardaki sağlığını ve olası hastalıklarını belirliyor. Şekerli yiyecek ve içeceklerle beslenen çocuklar büyüdükleri zaman daha kilolu ve hatta obez olabiliyorlar, bu da 2. tip diyabet, kalp rahatsızlıkları ve bazı kanser tiplerine yatkın olmaları anlamına geliyor.

Bebekler 12 aylık olana kadar ihtiyacı olan şekeri zaten anne sütünden, formül sütlerden, meyvelerden sebzelerden ve hatta tahıllardan alıyorlar. 1 yaşından sonra da ekstra enerji ihtiyaçlarını boş kalorili şekerler yerine pestil, bal, pekmez, hurma, ev yapımı reçel gibi sağlıklı tatlılarla karşılamalarını sağlayabilirsiniz.

Çocuğa lollipop vermek yerine bir elma ya da havuç verirseniz zaten onu memnuniyetle kabul eder,bunlardan aldığı doğal glükoz da onun için çok daha yararlı olur. Yeni neslin gelişiminden biz sorumluyuz, resme biraz da böyle bakmalı ve çocuklarımızın beslenmeyle ilgili iç disiplininin gelişmesi için gayretli olmalıyız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir