Anasayfa / Aile / Daha İyi Çocuklar Yetiştirebilmek İçin Ebeveynlere Öneriler

Daha İyi Çocuklar Yetiştirebilmek İçin Ebeveynlere Öneriler

Anne-babalar çocukları ve aileleri için en iyiyi ister. Bu nedenle çok hassas ve titiz davranırlar.Siz değerli anne babaların çocuklarınızı daha iyi büyütmenize yardımcı olacak öneriler…

Sizi aşan iş programı yapmayın Yapacaklarınızı önceden planlayın ve buzdolabınızın üzerine asın.Yemek zamanı, oyun zamanı, kendinize ve eşinize ayıracağınız zamanı planlayın. Programa zaman zaman bağlı kalamadığınız olabilir ancak kendinizi fazla sıkmayın. Unutmayın, etrafta bağıran ve emirler yağdıran bir anneyi çocuklar sevmez.

Çocukların altın çağını takip edin Çoğu ailenin boyalarla sorunu vardır. Dağınıklık sinir bozucu olabilir.Çocuğunuz elleriyle boyamayı seviyorsa ve siz kirlenmesinden korkuyorsanız bunları boş verin. Ona nasıl temiz boya yapması gerektiğini ve ellerini temizlemesini gösterin.

Önceliklerinizi belirleyin Günü sonunda mutfak temiz, çocuklar mutlu ve tok ise anneler de huzurlu olur.Çocuğunuz büyükse babası onunla vakit geçirebilir. İşte bu an sizin için harika bir fırsat olabilir. Yapmak istediğiniz şeylere zaman ayırabilirsiniz.

Çocuklarınıza saygılı davranın Çocuğunuza ne kadar iyi davranırsanız o da size o şekilde iyi davranır.

Üzüntülü ve depresif olmak yerine eğlenceli olun Her zaman onlarla keyifli zaman geçirin. Şarkılar söyleyin, oyunlar oynayın. Yemekten sonra masa da oynanabilecek oyunlar oynayın. Böylece çocuğunuz yemeğe de seve seve gelecektir.

Az para harcayarak yaratıcı değişiklikler yapın Fast food restorana gitmek yerine evinizde onun ilgisini çekebilecek menüler ve ufak hediyeler hazırlayın. Her zaman yapmayın ancak haftada bir pahalı olmayan ancak manevi değeri olan şeylerle onu ödüllendirin.

Değişmez şeylerinizi iyi belirleyin ve çocuklarınıza doğru anlatın Bazı çocuklarda yemek yeme,konuşma, tuvalet ya da gece uyumama sorunu görülebilir. Böyle bir durumda sevgi, şefkat ve sabırla bunları öğrenmesi için çalışın. Onu sevdiğinizi, düşündüğünüzü anlaması için onu kucaklayın, sevin, öpün ve onunla oynayın.

Kardeşlerin birbirini korumasını, kollamasını öğretin Tüm çocuklarınıza aynı davranın. Büyük veya küçük onlar çocuk. Küçükler ona söylediklerinizi sadece büyüklerin yapması gerektiğini düşünmemeli.

Özel günleri atlamayın Ailelerin bir araya geldiği eğlenceler organize edin. Çocuğunuzun hayatta başarılı ve mutlu olmasına etkisi olacak insanlarla görüşün.

Eşinize zaman ayırın Çocuklarınızla gün boyu vakit geçirdikten sonra eşinizle TV izleyebilir, mesaj yazabilir ya da birlikte yemek yapabilirsiniz. Unutmayın çovuklar kadar yetişkin olarak ebevenylerin de eğlenmeye ihtiyacı var.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir