Anasayfa » Psikoloji » Psiko-Rehber » Daha Çok Gülümsemeniz İçin Nedenlerimiz

Daha Çok Gülümsemeniz İçin Nedenlerimiz

Gülmenin herkese yakıştığı bilinir, peki hakkında pek de bilinmeyen 10 gerçek nedir?

Kadınlar erkeklerden daha fazla gülümser

Genellikle kadınlar erkeklerden daha fazla gülümsüyor. Ancak aynı iş yerinde çalışan erkeklerin de kadınlar kadar gülümsediği tespit edildi. Nedeni de aynı sosyal rollere sahip olan erkeklerin kadınlardan etkilenmesi? Ayrıca erkek çocuklar kız çocuklara göre daha az gülümsüyor ama daha fazla göz kontağı kuruyorlar.

Gülümsemek makyajdan daha çekicidir
Yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin %69?u kadınların gülümsemelerini makyajlı olmalarından çok daha çekici buluyor.

Her yeni doğmuş bebek gülümseyebilme yeteniğine sahiptir
Yeni doğmuş bebekler birçok davranış ve sesi etraflarına bakarak öğreniyorlar. Ancak bilim adamları yeni doğmuş bir bebeğin doğuştan gülümseyebilme yeteneğine sahip olduğuna inanıyor.

Kendinizi gülümsemeye zorlamak psikolojinizi düzeltir
Psikologlar kendinizi gülümsemeye zorlamanın depresif ruh halinden çıkılmasında yardımcı olduğunu söylüyor.

Gülümsemek bulaşıcıdır
İsveç?te yapılan bilimsel bir araştırma gülümsemenin bulaşıcı olduğunu gösteriyor. Etrafında gülümseyen insanlar varken, surat asmak daha zor.

Gülümsemek stresi azaltır
Gülümsediğinizde vücudunuz ani olarak endorfin, yani mutluluk hormonu salgılıyor. Kendinizi gülmeye zorlasanız bile bu hormon salgılanıyor. Bu ani değişiklik de kendinizi daha iyi hissetmenize ve stresin azalmasına yardımcı oluyor.

Gülümsemek surat asmaktan daha kolay yapılan bir şeydir
Bir insanın surat asarken gülümsediğinden daha fazla yüz kasını çalıştırması gerekiyor. Yani gülümsemek daha az efor sarf ettiriyor.

Gülümserken 5 ile 53 yüz kası çalışır
Gülümserken yüzünüzde 53 kasın çalıştığını biliyor muydunuz? Gerçi bazı zorlama gülüşlerde sadece 5 kas devreye giriyor.

Gülümsemek evrenseldir
Farklı kültürlerin farklı beden dili ve el hareketleri var. Ama dünyanın neresinde olursanız olun gülümsemek mutluluk ve onay vermenin işareti.

Gülümsemek bağışıklık sistemini güçlendirir
Gülümsemek ruh sağlığına iyi geldiği kadar fiziksel sağlığa da iyi geliyor. Gülümsediğinizde vücudunuz rahatlıyor. Böylece daha sağlıklı bir vücuda ve bağışıklık sistemine de sahip oluyorsunuz.(milliyet)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Oyunları Çocuklarda Şiddet Biriktiriyor

Fransa’daki Grenoble Üniversitesi’nden bilim insanları, Alman ve Amerikalı meslektaşlarıyla yaptıkları araştırmada, şiddet içeren oyunların etkilerinin …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: