Anasayfa » Pedagoji » Çocukta Saldırganlık ve Çekingenlik

Çocukta Saldırganlık ve Çekingenlik

Her ebeveyn, çocuklarının haklarını savunabilmesini ve diğer bireylere saygılı davranmasını ister.Çocuklar bu şekilde diğer insanlarla sağlıklı iletişim kurabilmiş olurlar.

Sağlıklı iletişim kurma konusunda sorun yaşayan insanlar olduğu da bilinmektedir. İnsanların bir kısmı çekingen, bir kısmı ise saldırgan davranışlar gösterebilmektedir. Çekingenlik ve saldırganlık özelliklerinin tam ortasında ise sağlıklı iletişimi anlatan,atılganlık terimi bulunmaktadır. Atılgan davranış çekingen ve saldırgan davranıştan farklı bir davranış modelidir.

Saldırganlık Nedir?

Saldırgan olmak, kişinin kendini koruması adına, başkalarının haklarına zarar verecek biçimde davranmasıdır. Saldırgan davranış, genelde cezalandırıcı, düşmancıl, suçlayıcı ve aşırı talepkârdır.

Saldırganlık başkalarına rağmen istediğini elde etmek, onların haklarını hiçe saymak demektir. Saldırganlık doğrudan ifade edildiğinde, tehdit edici olabilir ve hatta fiziksel bir saldırıyı bile içerebilir. Dolaylı yolla ifade edildiğinde ise, alaycılık, dedikoduculuk ya da dil sürçmeleri (?seni severim? demek isterken, ağzınızdan ?seni söverim? cümlesinin çıkması gibi) şeklinde ortaya çıkabilir.

Çekingenlik Nedir?

İletişimde kopukluk yaratan bir davranış örüntüsü olan çekingenlik, kişinin amacına ulaşmakta ve gereksinimlerini karşılamakta güçlük çekmesi, kendi haklarını korumakta yetersiz olması ve hakları çiğnendiğinde karşı koymaması olarak tanımlanır. Çekingen olan kişiler istemedikleri bir davranışı sırf başkası istiyor diye yapan, istedikleri şeyleri iletme becerileri olmayan, sorunlardan kaçan, söyleyeceklerini açıkça ifade edemeyen, başkalarını incitmekten kaçınan kişilerdir.

Kendilerine güven duymayan bu kişiler, haklarını aramakta zorluk çektikleri gibi, kendilerini zorlayan bir isteğe ?hayır? demekte güçlük çekerler. Kendi ilgi, amaç ve ihtiyaçlarını göz önüne alamaz, duygu veya düşüncelerini ifade etmez, durumu olduğu gibi kabul ederler.

Hem saldırgan hem de çekingenliğin olumsuz sonuçları vardır. Saldırgan olan birey o an için istediklerini elde eder ancak çevrede istenmeyen kişi durumuna düşebilir. Çekingen birey ise gereksinimlerini tam olarak karşılayamamakta bunun sonucu olarak da bu bireylerde fizyolojik, psikolojik ve sosyal doyumsuzluklar gözlenmektedir. İnsanlar arası ilişkilerin en olumlu biçimi ise atılganlıktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir