Anasayfa / Genel / Çocukta Cinsel Gelişimi Etkileyen Psikolojik Faktörler

Çocukta Cinsel Gelişimi Etkileyen Psikolojik Faktörler

Psikolojik Faktörler

İnsanlık tarihi kadar eski olan cinsellik konusu, tarihin birçok aşamasında çeşitli şekillerle insan ve toplum hayatında etkin bir rol oynamıştır. Bazen insanlar birbirini öldürmüş, bazen devletler birbiriyle savaşmış veya bu vesileyle barışıp ittifak kurmuştur.Bu ise cinselliğin sosyal ve psikolojik atmosferde nasıl aktif bir rol oynadığını göstermesi acısından önemlidir.Psikologlar açlık gibi, seksin de biyolojide evrensel bir güdü olduğunu, ancak ifade ediliş seklinin kültürden kültüre,insandan insana değiştiğini belirtirler.Cinsel motivasyon açlıktan bile daha değişkendir.Çoğu insan günde iki ya da üç kere yemek yerken, cinsel iştah genellemelere meydan okur. Cinsel davranış hormonlar kadar fantezilerden de güdülenir; aslında, insandaki esas cinsel organ tartışıldığı gibi genital organ değil, beyindir.

Bedensel gelişme ruhsal gelişme ile sıkı bir ilişki içindedir.Çocuğun psikolojik gelişmesi ve bu arada ahlaki gelişmesi dış dünya ile, bilhassa başka insanlarla olan ilişkilerine bağlıdır.Çocuklar kapalı bir odada kimse ile temas etmeden, sadece yiyecek ve içecek verilmek suretiyle yetiştirildikleri takdirde, hem zekâ gelişmesi hem de sosyal bakımdan geri kalırlar.

Psikolojik düzeyde cinsellik, cinsel ilişkiden haz alma, sevgi, sevme ve sevilme gibi bireyin temel ihtiyaçlarının doyurulmasını amaçlamakta, bunlarla ilişkili olarak çeşitli bireysel davranışları ve insan ilişkilerini içermektedir. Vücudundaki biyolojik ve cinsel kaynaklı değişikliklere uyum sağlamak için ne şekilde davranması gerektiğini önceden öğrenmiş bir genç, kendi vücudundaki farklılaşmalara daha kolay alışabilir ve bundan doğacak sorunları da daha kolay çözebilir, yeni bedenine daha kolay alışabilir ve kendi cinsel kimliğini daha kolay kazanabilir.Böylelikle kendine güvenen ve yetişkinlerin yanında kendine daha kolay yer sağlayan bir birey olur.

Kültürün ve modanın etkisi ile ideal olarak kabul edilen vücut yapısının etkisinde kalan genç, bir ?ideal vücut imgesi? geliştirebilir. İdeal olanla kendi görünüşü arasında uyuşmazlık ortaya çıktığında bunu kabul etmek ve kendi hakkında olumlu bir ?vücut imgesini? geliştirmek ergenin karşı karşıya olduğu gelişim görevlerinden birisidir.

Cinsel öğrenme, cinsel gelişimin psikolojik yönüyle ilgilidir. Cinselliği öğrenme, insanın cinsel büyümesine karşı sağlıklı bir tutum takınmasını; cinsel sorunlarını yenmesini; olumsuz cinsel dürtülerini denetim altına almasını; cinsel davranışlarını yapmasını; cinslik rollerini oynamasını; cinsel kimliğini geliştirmesini ve karşı cinse olumlu duygular beslemesini içerir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bebeklerin Hareket Gelişimi ve Özellikleri

Bebek doğduğunda kendi bedenini kontrol edecek durumda değildir. Daha sonra tüm bebekler biraz daha erken …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir