Anasayfa / Pedagoji / Çocukluk ve Ergenlik Döneminde “Mastürbasyon”

Çocukluk ve Ergenlik Döneminde “Mastürbasyon”

Çocuklarınıza cinsellik konusunda eğitim vermek yalnızca onlara anatomi ve doğurganlık bilgileri vermekten ibaret değildir. Bu onlara kız ve oğlan olarak kim olduklarını öğretmek ve büyüdüklerinde kadın ve erkek olarak kim olacaklarının temelini atmaktır. Onlara şimdi ve gelecekte iyi kişiler arası ilişkiler geliştirme becerisini kazandırmaktır.

Genel olarak mastürbasyonun tarifini şöyle yapabiliriz: İnsanın, cinsel isteğini kendi bedeninde ve kendi kendine doyuma ulaştırması. Orgazmla sonuçlanan yada sonuçlanmayan, kişinin kendi fiziksel uyarılmasıyla gerçekleştirilen cinsel doyuma özdoyurum denir.

Okul öncesi dönemde çocukların cinsel merak duygusu çok artmıştır. Bu merak duygusu kendi bedenine de yöneliktir ve çocuk bedenini keşfetmeye başlar. Bu keşifler sırasında mastürbasyon deneyimi yaşar.Çocukların merakı sadece kendi bedenine yönelik değil,özellikle diğer çocukların bedenine, kız ve erkek farklılıklarına da yöneliktir. Bunun sonucunda, başkalarının bedenini gözleme ve kendi bedenini gösterme davranışları görülür.Doktorculuk oyunu bunun bir göstergesidir.

Fenichel’e göre özdoyurum iki durumda kesinlikle patolojiktir (hastalık):

1- Eğer yetişkin kimse karşı cinsle ilişkilerine olanak olduğu halde, özdoyurumu cinsel ilişkiye tercih ediyorsa;

2- Özdoyurum cinsel gerilimin giderilmesi amacıyla geçici olarak yapılmayıp, tek doyum kaynağı olarak çok sık yapılıyorsa (Koten, 1996: 12).

Erken yaşta cinsellik dürtüsü Psikoloji uzmanları çocukta görülen cinsel uyarılma konusunu ayrıntılı olarak ele almışlardır. Buna göre erkek çocuklarda sık görülen davranış, erken dönemde kendi kendini tatmin etme (mastürbasyon) olayıdır.

Mastürbasyon, çocukluk döneminin sonrasında bırakılmış ve alışkanlık biçimini almamışsa üzerinde durulmaya değmez. Çünkü çocukluk dönemindeki bu tür deneyimlerin ruhsal ve bedensel gelişme üzerinde zikre değer bir etkisi olmaz.Dolayısıyla çocukları korkutma ve azarlamanın yararı olmadığı gibi, bazı durumlarda bir takım psikolojik komplekslere yol açması bile mümkündür.

Olaya dini açıdan bakıldığında ise Hanefi ve Hanbelî bilginleri tarafından mastürbasyon genel olarak haram görülmüştür.Ancak onlara göre, “kişi bekârsa, ya da hanımından uzakta ise ve de şehvet kafasını aşın meşgul ediyorsa ya da zinaya düşme endişesi varsa ve bunu kendini teskin için yaparsa günah olmayacağı umulur. Ama zevklenmek ve şehvetlenmek için yapılırsa günahkârdır.”demişlerdir. Görüldüğü üzere onlara bu, sadece bir zaruret kapısıdır. Zina tehlikesine düşmemek ve çok fazla zihni meşgul etmemek içindir.Malikiler mastürbasyonun cevazı için iki şartı öngörürler: Birincisi zinaya düşme korkusu, ikincisi, evlenmeye güç yetirememe.

İslâm hukukçularının ifadelerinden de anlaşılacağı gibi mastürbasyon genellikle hoş görülmemiş,insan tabiatına uygun olmayan bir eylem kabul edilmiş, cinsel sapma halini alması,psikolojik bir rahatsızlık halini alması gibi olumsuz tarafları göz önünde bulundurularak haram ya da mekruh olduğu kabul edilmiştir. Bununla birlikte, daha büyük zararlarla karşılaşmanın söz konusu olduğu durumlarda “iki zarardan başka alternatif yoksa, daha hafif olan zarar tercih edilir”, “zaruretler haramları mubah hale getirir” kurallarınca yapılmasına cevaz verilmiş, hatta zinaya düşme endişesinin kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda vacip kabul edilmiştir.

Kendi kendini tatmin olgusu, genç kızlarda erkeklere oranla çok daha az görülür.Tıp uzmanları bedenin gelişme evresinde başvurulan mastürbasyonun fizyolojik dönüşüm bakımından tabii bir olay olduğunu ancak sırf boşalmak için yapılmaya başlaması halinde ruhi bakımdan irade çöküntüsüne yol açtığını söylemişlerdir.

Bir erkek çocuğunun cinsel duygular hissetmesi için her zaman cinsel uyarıcı bir neden olmayabilir.Çoğu kez uyarılmanın cinsellikle bir ilgisi yoktur. Küçük yaşlarda erkek çocuğun penisinin setleşmesi çok kolaydır, kendisi ne olduğunu anlamadan aniden penisi sertleşebilir. Erkek çocuklarda cinsel olmayan nedenlerden dolayı da sertleşme olabilir. Çocuğun, her hangi bir heyecan duyması, korkması bir cinsel tepki doğurabilir ve penisin sertleşmesine neden olabilir.Genellikle,giysilerin penise sürtmesi sertleşmenin olması için yeterli nedendir.

Erinlik ile başlayan bedensel gelişim çocuğun dikkatini bedenine, özel olarak da cinsel organlarına yöneltmesine yol açar. Cinsel organları nı görme ve elleme yoluyla keşfetme isteği kısa zamanda bir haz sağlama işlemine dönüşür. Ergenlik döneminde mastürbasyonun ortaya çıkması bireyde hormonal gelişime, cinsel dikkatin uyanmasına bağlı olduğu söylenebilir. Mastürbasyon, cinselliğin belki de en erken anlatım biçimidir.

Küçük çocuklarda cinsel organla oynamayı önlemek için neler yapılmalıdır?

Çocuğun cinsel organının kaşınmasına, hassaslaşmasına neden olabilecek cilt problemleri giderilmeli ve bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir.

Çocuklar uzun süre yatakta uykusuz kalmamalı; Bunun için uykusu olmayan çocuk yatmaya zorlanmamalıdır.

Zor uyuyan çocuklara uyku öncesi kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Ergenin mastürbasyon alışkanlığını gidermek zordur.Tercihi kendisi yapacaktır. Yukarıdaki bilgileri bilmesi faydalıdır.

Genç enerjisini sporla, okumayla, eğitimle gidermeyi alışkanlık edinirse zaten mastürbasyon daha az gündeminde olacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Cinsel Sapkınlık Nedir, Türleri Nelerdir ?

Cinsel gelişim evreleri, erinlik çağından sonra görülen asıl cinsel yaşam için bir “hazırlık” olarak kabul …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir