Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Mesleki Rehberlik / Çocukluk Dönemi Mesleki Gelişim Özellikleri

Çocukluk Dönemi Mesleki Gelişim Özellikleri

Bu dönem 4-5 yaş gibi okul öncesi bir dönemden başlayarak 10 yaşına kadar devam eden çocukluk dönemi olup, ilköğretimin ilk kademesine denk gelmektedir. Bu dönem aynı zamanda çocuğun fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden gelişim dönemidir.Bu dönem çocuğa verilen eğitimin genel amacı matematik,okuma yazma gibi temel bilgi ve becerileri kazandırmaktır Eğitimin bu döneminin mesleğe hazırlama gibi bir amacı yoktur ama bu dönemde çocuğun kendini ve meslekleri tanıma için çeşitli öğrenim ortamları düzenlidir. Bu döneme ?Hayal Dönemi? denilmektedir.

Bu yaştaki çocuklardan beklenen mesleki davranışlar şunlardır:

Gelecekte bir meslek sahibi olacağı fikrini kazanmış olmak,

Meslek sahibi bir yetişkinle veya bir hikaye, film kahramanı ile özdeşim kurarak beğendiği kişinin mesleğini benimsemek ve bunu oyunlarında canlandırmak,

Bütün mesleklere karşı olumlu bir tutum geliştirmek, her mesleği topluma yararlı bir faaliyet olarak görmek.

Bu dönemdeki çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren açık ve belirgin bir meslek tercihini ifade edebilir.Ancak daha çok hoşlandıkları mesleklere girmek isterler. Bir faaliyeti de ondan hoşlandıkları için yaparlar. Çocuklar bu dönemde anne babalarının ve diğer yetişkinlerin yapıp ettiklerini hakkındaki fikirler ile mesleklerle ilgili bazı kavramlar edinirler. Henüz yetenek ve ilgilerinin farkında değillerdir. Bu dönemdeki çocuklarda yine zaman kavramını henüz tam olarak gelişmemiştir.

Çocuk gelecekte girmeyi hayal ettiği mesleğe nasıl gireceğini, bunun için neler yapması gerektiğini bilmez ve faaliyetlerini bu hedefe göre planlamayı düşünmez. Dolayısıyla çocuklukta ifade edilen meslekler gerçekçi değildir. Yine çocuklar toplumsal saygınlık faktörünü pek dikkate almazlar. Çok küçük yaşlarda şoförlük, itfaiyecilik, astronotluk gibi birbirleri ile tutarlı olmayan meslek tercihlerini ard arda ifade edebilirler.Çocukların giderek artan toplumsal uyarıcılar karşısında mesleklere karşı saf ve ön yargısız tutumları bozulur.

Bu yaş dönemindeki çocuğunuzun meslek gelişimine yardımcı olabilmeniz için;

Çocuğunuza toplumda herkesin çalıştığını ve bir meslek sahibi olduğunu belirterek gelecekte kendisinin de bir meslek seçmesi gerektiğini anlatmalı,çalışmaya karşı olumlu bir tutum geliştirmesine yardımcı olunmalıdır.Çocuğunuza gelecekte bir meslek seçmesi gerektiğini hatırlatmak, onun okulda geçirdiği yaşantıları daha anlamlı bir şekilde bütünleştirme yetenekleri ve ilgilerini daha dikkatli bir şekilde inceleme gereği hissetmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuza iş dünyasını tanıtmalı, ona toplumda çok fazla sayıda mesleğin olduğunu açıklayın, kendi mesleğinizden yada yakın çevredeki kişilerin mesleğinden başlayarak insanların ne tür faaliyetler yaptıkları hakkında onunla konuşun. Bunu yaparken her meslek için ne tür beceriler gerektiğini onunla tartışın.

Yine çocuğunuza gördüğü faaliyetleri yapmakla ilgili neler hissettiğini sorarak ilgilerini keşfetmesine yarımcı olun. Bu etkinlikleri çocuğunuzla birlikte televizyon seyrederken, seyahat ederken, birlikte oyun oynarken yapabilir, film, kitap gibi kaynaklardan yaralanabilirsiniz.

Çocuğunuza bir meslek için gereken becerilerle, okulundaki okuma, yazma ve matematik gibi beceriler arasındaki bağlantıyı anlamasına yardımcı olmak için günlük yaşamdan örnekler verin,örneğin matematik,muhasebecilik, türkçe dersi, yazarlık gibi.

Çocuğunuzun mesleklere karşı cinsiyet kalıp yargı geliştirmesini önlemeye çalışın. Bazı meslekleri kadınlara bazı meslekleri erkeklere özgü sayarak farkında olarak yada olmadan evde yada diğer ortamlarda sergilediğiniz davranışlarınız çocuğunuzun mesleklere bakış açısını etkileyebilir. Bu tür davranışlarınıza daha fazla dikkat edin, bir mesleğin her iki cinsten bireyler tarafından gerçekleştire bileceğini örnekler vererek açıklayın.

Çocuğunuzun mesleklere karşı olumlu bir tutum geliştirmesini sağlayın. Anne baba olarak size düşen görev çocuğunuzun mesleklere karşı tarafsız ve olumlu bir tutum geliştirmelerini desteklemek olmalıdır(Çocuğunuzun bulunduğu ortamda başkalarıyla yada çocuğunuzla konuşurken bazı mesleklerden övgü dolu, bazılarından ise küçümseyici bir söz etmeniz durumunda, çocuğunuzda büyük bir olasılıkla bir tutumu benimseyecektir.) Yeri geldikçe her bir meslek üyesinin toplumda insanların iyiliği için bir şeyler yaptığına değinirseniz çocuğunuzu doğasında var olan, her mesleğe karşı olumlu tutum daha da geliştirecektir. Örneğin sokaklarımızı süpürün, çöplerimizi toplayan insanları sağlığımız için nedenli önemli bir hizmet verdiğini anlatabilirsiniz. Çocuğa yapılan her işi saygın olduğu bilincini erken yaşta kazandırılması, onu ilerde seçenekleri daha ön yargısız olarak değerlendirilmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuza çalışma hayatı için gerekli olan bazı tutumları erken yaşta kazandırın. Örneğin zevki ertelemeyebilme belli bir işi bitirebilmek İçin zamanı ve enerjiyi ayarlaya bilmeyi öğretin. Bunun için oyuna ve derse ayrılan zamanı planlamasına derslere günü gününe hazırlanarak bir iç disiplin geliştirmesine yardımcı olun. Onun kendisiyle ilgili kararlar alma becerisini geliştirebilir, ona bir karar alırken kararın ne kadar çok bilgiye dayanırsa o kadar sağlıklı olacağını açıklayabilirsiniz. Yine çocuğunuza zamanında bir yerde olma, bir işi başarılı bir şekilde yapma, yönergeleri izleyebilme ve istenileni yapma gibi iş yaşamı için gerekli bazı tutumları öğretin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir