Anasayfa » Genel » Çocuklarla Cinselliği Bu Kurallarla Konuşun

Çocuklarla Cinselliği Bu Kurallarla Konuşun

Çocuk ile cinsellik konuşmanın en temel kuralı kendi çocuğunuzu tanımanızdır. Onunla bu konuda konuşurken önemli olan onun kendi çocuğunuz olduğunu hatırlayarak, zamanlamayı ve içeriği buna göre ayarladıktan sonra konuşmanızdır.

Cinsellik sadece beden ile ilgili değildir: Çocuklar cinselliğin sadece bedenle ilgili olmadığını öğrenmelidirler. Burada cinsellikle birlikte sevgiyi de anlatmak gerekir. Çocukların cinselliği aynı zamanda sorumluluk, yakınlık ve sevgi ilişkisi olarak öğrenmesi önemlidir. Cinselliği bu şekilde öğrenmek çocuğa gelecek deneyimleri için olumlu zamanlama ve doğru eş seçimi yapabilme şansı verir.

Cevapları olabildiğince basite indirgeme: Çocuk soru sorduğunda kısa ve basit bir şekilde cevaplamak gerekir. Açıklama yaparken çocuğun yaşı göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuklar cevaplarını istedikleri soruları sorarlar, onlara sorduklarından fazla bir şey söylemeye gerek yoktur. Çocuk gebe kalmayı sormuşsa ona ayrıntılı bir cinsel ilişkiyi anlatmak gereksizdir. Onun yerine basitçe annedeki yumurta ve babadaki tohumlardan bahsetmek yeterli olacaktır. Daha fazlasını öğrenme ihtiyacı olduğunda, daha fazla soru soracaktır. Gelişiminin üstünde açıklamaların onu korkutması yüksek olasılıktır. Zamanından önce ve yaşı ile uyumsuz açıklamalar, çocuğun gereksiz yere uyarılmasına sebep olacak, erken ve sağlıksız deneyimlere yol açacaktır.

Çocuğa dokunmanın türlerini anlatmak: Çocuk sarılmanın hoş bir davranış olduğunu bilmelidir, ama ebeveynlerine ve arkadaşlarına ne şekilde dokunması gerektiğini de öğrenmesi gerekir. İstediği için annesinin memesine dokunmak isteyen dört yaşındaki bir çocuğa izin vermek, onu tersleyip, utandırmak kadar yanlıştır. Ona, sizi sevdiğini bildiğinizi, ama annelere onun yaşındaki çocukların sevgilerini farklı şekilde göstermeleri gerektiğini söylemek uygun olur.

Dudaktan öpüşme isteğinde de yine benzer bir açıklama yaptıktan sonra yanaktan öpmeye yönlendirmek sorunu çözecektir. Dokunmanın öneminin yanı sıra, birinin dokunuşları onu rahatsız ediyorsa buna izin vermemesini ve bu kişiyi nasıl durduracağını da öğretmek gereklidir. Böyle bir şey olursa ortamdaki diğer büyüklerden yardım isteyebileceğini bilmesi gereklidir. Ancak cinsellik eğitimi verirken, cinselliğin riskli yönlerine fazla odaklanmak çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirebilir. Bu konulara fazla vurgu yapmak çocuğun en yakınındakilerin sevgi ve şefkat dokunuşlarını bile yanlış algılamasına sebep olabilir.

İnandıklarınızı ve düşündüklerinizi çocuğa öğretin: Çocuklar değerleri erken yaşta öğrenir. Kadınların ve erkeklerin birbirlerine nasıl davranmaları gerektiğini anlatın. Kendi düşüncelerinizi onunla paylaşın, ancak çocuğun kendi düşüncelerini oluşturması için zaman tanıyın. Cinsellik hakkında konuşma konusunda kendi tutumlarınızı keşfedin: Çocukla açık şekilde konuşmak ve onu dinlemek, onun yüksek riskli davranışlar göstermesi olasılığını azaltır.

Sakin ve rahat olun: Çocuk en tuhaf soruyu sorduğunda bile sakin olmaya çalışmak ve çocuğu yargılamadan merakına saygı duymak gerekir. Böyle bir soruyu her iyi ele alışınızda, sizin de çocuğunuzun da kaygısı biraz daha azalacaktır. Eğer bu tür konuşmalar karşısında çocuğu susturur veya onunla konuşmaktan kaçınılırsa, çocuk bu konuda sizin değil arkadaşlarının ya da etrafındaki yazılı kaynakların yargılarını öğrenecek, onları benimseyecektir.

Soruyu tam anlayın: Çocuk bir soru sorduğunda hemen uzun bir konuşmaya başlamak yerine önce çocuğun sorduğu şeyi tam olarak anladığınızdan emin olun. Sorularını yargılamayın: Çocuğun sorusu ne olursa olsun, bunu nereden öğrendiğini sorgulamayın ve yargılamayın. Çocuğun gerçeği ararken kafası zaten karışıktır ve siz onun en güvenilir kaynağı olmalısınız. Sorgular ve yadırgarsanız size soru sormaktan çekinecektir.

Mahremiyeti öğretin: Çocuğa insanların özel zamanlara ihtiyaç duyduğunu anlamasını sağlayın. Kapınız kapalı olduğunda girmeden önce vurması gerektiğini öğretin. Siz de odasına girerken onun kapısını çalın. İlk çocukluk döneminde çocuk anne-babasının vücudunun bazı bölümlerini görmek ister. Bu isteğe karşı azarlayarak reddetme gibi bir tepki gösterildiğinde çocuk suçluluk duygusu geliştirecektir. Çok küçük çocuğun önünde çıplak dolaşmamaya özen göstermeli, ancak çocuğun aniden gelmesi halinde giyinmeyi normal bir şekilde sürdürerek yöneltilebilecek bazı sorulara hazırlıklı olunmalıdır.

Onlarla gizliliği konuşun: Çocuklar sınırlarını bilmeye ihtiyaç duyarlar. Nerede çıplak ve nerede giyinik olmaları gerektiğini bilmelidirler.

Bir sonraki dönemi açıklayın: Çocuklarla cinsellik hakkında konuşurken, bir sonraki gelişim dönemiyle ilgili de kısaca konuşun. Çocuklar vücutları hızla değiştikçe kaygılanırlar. Bu yüzden, onları bekleyen değişiklikler hakkında konuşmak, gelecek dönemi güvenli bir biçimde beklemelerine yardımcı olacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum