Anasayfa / Pedagoji / Çocuklarınızla Daha Fazla Vakit Geçirmenin Yolları

Çocuklarınızla Daha Fazla Vakit Geçirmenin Yolları

Çocuklarınızla daha fazla vakit geçirebilmenin yollarını bulmak sizin elinizde peki nasıl mı?

Daha erken uyanın

Çocuklarınızla yeteri kadar ilgilenemediğinizi düşünüyorsanız her gün 15 dakika erken uyanmaya çalışın.15 dakika daha erken uyanarak bir şey kaybetmeyeceksiniz aksine çocuklarınız bundan çok memnun kalacaktır. Bu dakikaları çocuklarınıza kitap okuyarak ya da onlarla gece yatmadan çikolatalı süt içerek geçirebilirsiniz. Bu zaman dilimi size kısa gelebilir ama çocuklarınız için çok değerli zamanlar olacaktır.

Not: Eğer 1’den fazla çocuğunuz varsa, haftada bir gün her birine ekstradan 15 dakika ayırın. Bu vakit esnasında onlara kendilerini özel hissettirecek birebir sohbetler yapmaya çalışın.

Yemekleri önceden hazırlayın

İşten çıkıp eve geldiğinizde kendinizi hemen mutfakta buluyorsanız yemeklerinizi önceden hazırlamaya çalışın. Pazar öğlenleri bir ya da iki haftalık yemek hazırlayıp onları buzluğa atın, bu şekilde epey bir zaman kazanmış olursunuz. Mutfakta olduğunuz zaman çocuklarınızın size yardım etmesine izin verin. Yaşça daha büyük olan çocuklarınızın sebze doğrama ya da blender gibi aletleri kullanmasına izin verebilirsiniz. Yemek hazırlıklarını ortak bir aile çalışmasına dönüştürün, bu sayede hem çocuklarınızla vakit geçirip hem de yemeği hazırlamış olursunuz.

İşten izin alın

Hastalık ve tatil izinlerinizin ne diye duruyor? Bu yıl için uzun bir tatil planlamıyorsanız her ay işten bir gün izin alabilirsiniz. Eğer bu dönemde çocuklarınız okula gidiyorsa, onlarında o gün evde kalmalarına izin verip bu vakti sizinle beraber geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Bu vakitler esnasında geç saatlere kadar uyuyup sonra beraber kahvaltı edebilirsiniz. Ardından dışarı çıkıp çocuklarınızı bir yere götürüp sonrasında bir şeyler yiyebilirsiniz. Evdeyken beraber kitap okuyabilir, oyun oynayabilir ya da koltuklara rahatça uzanıp film izleyebilirsiniz. Çocuklarınıza sevildiklerini hissettirmek için illa pahalı bir şeyler yapmak zorunda değilsiniz.

Fişi çekin

Ebeveynler ve çocuklar için en büyük zaman kaybının bilgisayar olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Yemek bittikten sonra bilgisayarları, televizyonu ve cep telefonlarını kapatın. Eskilerdeki gibi ailecek bir akşam yaşayın.  Bu vakit esnasında birlikte yürüyüşe çıkabilir ya da bunun gibi şeyler yapabilirsiniz. Eşiniz ve çocuklarınızla güzelce vakit geçirmeye çalışın, e-postalar ve facebook ertesi güne kadar bekleyebilir…

Tarih belirleyin

Çocuklarınızla hala yeteri kadar vakit geçiremiyorsanız o zaman ajandanızda bir tarih belirleyin. İş yemekleri ya da manikür/pedikür işleri için vakit bulabiliyorsanız o zaman çocuklarınız içinde vakit yaratabilirsiniz. Çocuklarınızla haftada en az bir gece vakit geçirebilmek için bir tarih belirleyin ve çok önemli bir işiniz çıkmadığı sürece iptal etmeyin! Çocuklarınız spor ya da müfredat dışı faaliyetlerle ilgileniyorsa onlara fazla yüklenmemeye çalışın. Her şeye dâhil olmak yerine çocuklarınızın belli bir spor ya da aktivite seçmelerine izin verin.

Yardım alın

Yemek ve temizlik yapmak insanın epey vaktini alabilir. Bu yüzden, eğer kenara koyduğunuz bir miktar para varsa, bu parayı yardım almak için kullanın. Eve temizlik ve yemek işleri için birini çağırabilirsiniz. Emin olun ödediğiniz ücret buna değecektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir