Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Çocuklarınızı Bazen İhmal Etmelisiniz

Çocuklarınızı Bazen İhmal Etmelisiniz

Çocuğunuzun iyiliğini istiyorsanız her an her dakika etrafında olmayın, bazen onu kendi haline bırakın.

Büyük ihtimalle ilk defa anne olduğunuzda, daima çocuğunuzun yanında olmaya, her sorusunu cevaplamaya ve hiçbir anını kaçırmamaya çalışırsınız. Kısacası onun için yaşamaya başlarsınız.

Bu şekilde davranmanın çocuğunuzu nasıl etkileyeceğini hiç düşündünüz mü?

Üzerine titreyerek yetişdirdiğiniz çocuğunuzun, istediği her an onun ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olmanızı beklemesi, diğer insanların konuşmalarını bölmekten hiç utanç duymaması ve dünyanın sadece kendi etrafında döndüğünü düşünmesi sizi şaşırtmasın.

Bu durumu önlemek için yapmanız gereken, bazen çocuğunuzu kendi haline bırakmak, her an her dakika onun etrafında olmamak.

Sağlıklı bir psikolojik gelişim için yapmanız gerekenler:

Çocukların sizin müdehaleniz ya da gözetiminiz olmadan özgürce oynayabilmelerini sağlamak.

Çocukların başkalarının da ihtiyaçları olduğunu anlamalarını ve saygı göstermeyi öğrenmelerini sağlamak.

Hayatlarında yolunda gitmeyen bazı şeyleri öncelikle kendi başlarına düzeltmeye çalışmaları konusunda cesaretlendirmek.

Günün her anında, etraflarındaki herkes için dünyadaki en önemli şey olmadıklarının farkına varmalarını sağlamak.

Hareketlerini her an kontrol etmemek.

Çocukların, eğer karşılaştıkları problemleri kendi başlarına çözmelerine izin verirseniz, hayat ve diğer kişiler ile olan ilişkileri hakkında daha fazla şey öğrenme şansları oluyor.

Çocukların her sıkıldığı anı video oyunu ya da filmle geçiştirmeye çalışmak, kendi kendilerini eğlendirmek için yollar bulmalarına engel oluyor ve bu nedenle zihinsel gelişimleri olumsuz etkiliyor.

Onları kontrol etmeden, bölmeden ve organize edip gözlemeden zaman geçirmelerine izin verin. Kısaca çocuklarınızı rahat bırakın. Böylece, daha mutlu olduklarını, kendi problemlerini kimsenin yardımı olmadan çözme becerisi kazandıklarını göreceksiniz.Ayrıca,başkalarının zamanına ve ihtiyaçlarına saygı göstermeyi ve kendi istekleri konusunda özveride bulunmayı da öğrenecekler. Böylece sağlıklı bir yetişkinliğe doğru emin adımlarla ilerleyecekler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir