Anasayfa » Egitim » Çocukların Okul Başarısını Sporla Arttırın

Çocukların Okul Başarısını Sporla Arttırın

Spor Eğitmeni Funda Öztürk Alban, sporun okul çağındaki çocuklara faydalarını sıraladı. Her yıl büyük umutlarla dershanelere, etüt merkezlerine, kurslara, özel derslere taşıdığımız çocuklarımızın nesi eksik ki istediğimiz başarıyı elde edemiyoruz?

Çocuklar mutsuz, yorgun, genelde hasta, dirençleri düşük ve okul performansları da bu paralel de olumsuz. Çocuklara daha fazla çocuk olma şansı vermek, onlara daha çok oyun oynamaları, en azından spor yapmalarına olanak sağlamak gerek. Eskiden sokaklarda oynayan çocuklar artık gereken alana ve arkadaşa sahip değil maalesef. Öncelikle arkadaş bulmak için, daha sonra da büyük şehirlerdeki çocukların oyun alanı bulabilmesi için spor belki de tek çare.

Anne baba olarak üstümüze düşen, sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirirken akademik başarılarını da destekleyerek geleceklerine yatırım yapmaktır. Sürekli ders çalışan, kursa ve etüte giden yarış atına dönmüş çocuklar için artık ne oynayacak arkadaş, ne de güvenli mahaller var.

Sporun Yararları

Spor için düzenlenmiş okul ve kurslar, çocukların spor yaparken enerjilerini doğru kullanmalarına yardımcı olur.

Düzenli spor yapmak, direnç sistemini yükselteceğinden çocuklar daha az hastalanır ve devamsızlık sorunu yaşamayarak düzenli olarak derslerini takip edebilir.

Kuralar içinde hareket etmeyi, hedef koymayı, hedefe ulaşmayı, yenmeyi, yenilmeyi, yenilse de vazgeçmemeyi öğrenir; hayatı öğrenir.

Disipline olur; ders yapma vakti, yatma vakti, yemek vakti ve oyun vakti gibi kavramlar düzene girer.

Özellikle tek çocuklar için takım arkadaşı kardeş gibidir.

Spor antrenörü çocuğun ders başarısında kontrol eden kişi olarak anne ve babaya destek verir.

Beslenme ve kilo problemi ortadan kalkar.

3-12 yaş aralığında en az 1 yıl spor yapan çocukların; kalp damar hastalıklarında, diyabetten ve endokronolijik sorunlardan, eklem ve kas problemlerinden korunduğu yapılan araştırmalarda ispat edilmiştir.

Spor yapan çocuklarda erken ergenlik sorunu ile karşılaşılmaz.

Spor yapan çocuklarda hiperaktivite belirtileri hafifler hatta zamanla kaybolur.

Düzenli spor yapan çocuklarda öz güven ve duygusal gelişim yaşıtlarından önde seyreder.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir