Anasayfa » Özel Egitim » Çocukların En Büyük Sorunu Dikkat Eksikliği

Çocukların En Büyük Sorunu Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği görülen çocukların tedavisinde ilaç kullanmanın yalnız başına bir çözüm oluşturmadığını, aile ve öğretmenlerin yaklaşımının da önemli olduğunu kaydetti.

Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Ülkü Akyol Ardıç, çocukluk çağının en sık görülen rahatsızlıklarından olan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun, son derece önemli akademik, sosyal ve psikiyatrik sorunlara yol açabilen ve olumsuz etkileri yaşam boyu sürebilen bir nörobiyolojik rahatsızlık olduğunu söyledi.Dr.Ardıç, hiperaktivitenin belirtilerini şöyle sıraladı:

“Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik olarak sıralayabiliriz. Dikkat eksikliğinden bahsedebilmek için bu belirtilerin 7 yaştan önce başlamış olması ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutlara ulaşması gerekmektedir. Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar normal çocuklara göre çok hareketlidir. Bu çocukların bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjileri vardır.

Sakin bir şekilde oynamayı beceremezler, çok konuşurlar, elleri, ayakları hiç durmaz. Bu durumda; eğer çocuk uygun olmayan durumlarda sağa sola koşturuyorsa, sınıfta oturması gerektiği halde oturamıyorsa, öğretmeninden çevresindekileri konuşturuyor ve dikkat dağıtıyor diye şikayetler geliyorsa, göstermesi gereken başarının altında başarı gösteriyorsa, ödev yapmakta zorluk çekiyorsa, eşyaları sağda solda unutuyorsa, seslenildiğinde duymuyorsa, okula hazırlanmakta zorluk çekiyorsa ve en önemlisi, eğer zeka kapasitesinin altında bir akademik başarı sergiliyorsa ailelerin alarma geçmesi ve mutlaka bir Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi uzmanından destek alması gerekmektedir.”

Aile ve Öğretmenler Önemli

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu konusunda aile, okul ve hekim üçgenine önemli görevlerin düştüğünü hatırlatan Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Ülkü Akyol Ardıç, “Bu rahatsızlıkta Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi’nin uygun gördüğü ilaçla birlikte kişisel psikolojik tedavi ve doğru aile desteğinin birleştirilmesi çok iyi sonuç vermektedir.

Ebeveynlerin koşulsuz desteği ve öğretmenlerle kusursuz bir işbirliği çocuğun davranışı ve performansı üzerinde kayda değer düzeyde iyileşme sağlamaktadır. Özellikle öğretmenin çocuğu ön sıraya oturtması, cam kenarı veya kapı kenarına oturtmaması, çocukla arasında özel bir dil geliştirmesi. Ailelerin ise çocuğun ödev yaptığı ders ortamının düzenli olmasına, odanın sessiz olmasına ve dikkat dağıtıcı eşyaların ders çalışılan bölümden uzak bir yerde olmasına özen göstermesi gerekmektedir” dedi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum