Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Çocukların Depresyonda Olduğunu Gösteren Davranışlar

Çocukların Depresyonda Olduğunu Gösteren Davranışlar

Depresyon çağımızın psikolojik sorunlarının başında gelmekte ve çok sık görülmektedir. Peki sade bir üzüntüyle depresyonu nasıl ayırabiliriz.İşte detaylar…

Gece geç saatte yemek yemek

Depresyondan muzdarip pek çok insan yemek yemeyi unutur ama bazı insanlarda bu belirti tam tersi şekilde ortaya çıkar. Bir kişi, kendini depresif hissediyorsa, gece geç saatlerde abur cubur yemeye başlayabilir ve bunu sinirlerini yatıştırmak için yapar. Kişi, bütün gün normal şekilde beslenip gece birden abur cubur yemeye başlayabilir, bunu başkalarının görmeyeceği yerlerde yapabilir ve böylece kendini mutlu etmeye çalışır. Depresyondaki kişiler genellikle yeme bozukluklarına sahip olurlar. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız, çöp kutularını iyice gözlemleyin ve içinde fazla abur cubur kağıdı olup olmadığına bakın, evdeki abur cuburlarınızın bitiş hızını gözlemleyin ve çocuğunuzun gece yatış saatlerine dikkat edin. Çocuğunuz arada bir abur cubur yiyorsa tabii ki de bu normaldir ama her gece aşırı derecede abur cubur tüketmek bir soruna işaret eder.

Farklı giyinmek

Çocuğunuzun depresyonda olduğunu gösteren bir diğer şey giyim tarzındaki değişiklikler olabilir. Depresyondaki kişi, giyimine daha az özen göstermeye, kendi tarzının dışında giyinmeye başlayabilir. Eğer çocuğunuz kıyafetlerin içinde gizlenmeye başladıysa ve negatif giyiniyorsa dikkat edin.

Fazla alışveriş yapmak

Alışveriş bağımlılığı yalnızlık ve kederin sonucunda ortaya çıkabilir. Alışverişkolikler genellikle bu problemlerinin farkında olmazlar. Eğer çocuğunuzda da böyle bir sorun varsa bir şeyler yolunda gitmiyor demektir. Kişi, kendisini rahatlatmak ve mutlu etmek için bir şeyler alıyorsa bu ya depresyonun ya da bağımlılığın göstergesi olabilir. Alışveriş bağımlılığında kişi finansal durumunu gözetmeksizin alışveriş yapar. Bu bağımlılığı anne babanın fark etmesi, sürekli onun yanında olamayacağı için, zordur. Çocuğunuzun banka hesabını, harçlığını gözetim altında tutarak böyle bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İçki alışkanlığı

Fazla içki içmek bir depresyon belirtisidir. Gençlerde bunu farketmek zordur çünkü gençliğin ilk zamanlarında içki yeni keşfedildiği için orantılı içilemeyebilir ve bütün gençler içki içmeyi severler. İçki içmek, duyguları etkisiz hale getirir ve kişiyi rahatlatır. Çocuğunuzu gözünüzün önünde tutun, uyku saatlerindeki değişimler, kıyafetlerindeki kokular, ertesi sabah uyanma şekli ve görünüşü size ipuçlarını sağlayacaktır.

Yeme bozuklukları

Depresyonun en sık rastlanan belirtisi yeme bozukluğudur. Mutlu insanlar genellikle yeme bozukluğuna sahip olmazlar.Eğer çocuğunuzun hayatında bir şeyler yolunda gitmiyorsa (birini kaybettiyse, okulda dışlanıyorsa…) yeme bozukluğu ortaya çıkabilir. Çocuğunuzun beslenme şekline dikkat etmenizde fayda var.

Video oyunu

Video oyunu bağımlılığı, günümüzde en sık rastlanılan depresyon belirtilerinden biridir. Depresyondaki kişiler, bütün günlerini video oyunlarının önünde geçirebilirler. Bu belirtiyi farketmek zor olabilir çünkü günümüzdeki çocuklar ve gençler video oyunlarına fazlasıyla düşkünler. Eğer çocuğunuz uyanık olduğu zamanların büyük çoğunluğunu oyun oynayarak geçiriyorsa onunla konuşmanız gerekiyor demektir. Eğer çocuğunuzun yaşı küçükse, ona, video oynamak için günlük bir izin saati belirleyin ve bunun dışına çıkmamasını sağlayın. Eğer yaşı yasak koyamayacağınız kadar büyükse,mutlaka onunla bu bağımlılığı hakkında konuşun ve ters bir şeylerin olup olmadığını ona sorun.

İnsanlardan uzaklaşmak

Depresyonun en genel semptomu insanlardan uzaklaşmaktır. Bunun farklı şekilleri de vardır. Mesela, aileye ve birkaç arkadaşa fazlaca yakınlaşıp diğer gruplardan uzaklaşılabilinir. Böyle bir durumda kişi kendinde bir sorun olduğunun farkında olmayabilir çünkü bazı arkadaşlarıyla hala mutlu bir şekilde görüşmektedir ama yeni ilişkiler kurmaktan korkabilir, böyle ortamlardan uzak durur ve geçmişindeki bazı kişilerle arasında mesafe koyabilir. Bu durum insanların, onun mutsuz halini görmelerinin önüne geçer. Çocuğunuz böyle davranmaya başlarsa dikkatli olun, ortada bir sorun yok gibi görünse bile bir sorun olabilir. Birinin kimseyle konuşmaması genel bir depresyon belirtisidir ama sadece bazı kişilerden ve durumlardan uzaklaşmak genellikle fark edilmez.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Depresyon ve Üzüntü Arasındaki Fark Nedir?

Depresyon genellikle üzüntünün uç noktası olarak düşünülse de, klinik depresyon ve üzüntü arasında büyük bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir