Anasayfa » Pedagoji » Çocuk & Boşanma » Çocukların Boşanmaya Uyumu İçin Anne Babalar Neler Yapmalı

Çocukların Boşanmaya Uyumu İçin Anne Babalar Neler Yapmalı

Çocukların boşanmaya uyumu konusunda anne babaların dikkat etmeleri gereken bir çok unsur bulunmaktadır. Çocukların boşanmaya uyumu için anne babalar bir çok açıdan davranışlarına dikkat etmeli ve uygun davranış modelleri geliştirmelidirler.

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın gerek eşler gerekse çocuklar üzerindeki etkileri çok geniş bir yelpazede kendini gösterebilmektedir. Ancak çocuklar üzerindeki etkileri çocuğun yaşı ve gelişim özelliklerine göre değişmekte ve her yaşın kendine özgü etkileri ortaya çıkabilmektedir.

5-8 Yaş Çocuklarda Boşanmanın Etkileri

Çocuklar beş yaşına geldiklerinde duygularını ve saldırganlık gibi bazı dürtülerini kısmen de olsa kontrol edebilmeyi öğrenmiş olurlar. Kişilikleri yavaş yavaş yerine oturmaya başladığı için dünyaya ve çevrelerine büyük ilgi duyarlar. Bu kritik döneme gelen anne baba ayrılığı ya da boşanma, çocukların sağlıklı gelişimine sekte vurabilir. Hala sınırlı anlama kapasitelerine rağmen boşanmanın ne anlama geldiğini düşünebilirler ve evden ayrılan ebeveynin fiziksel boşluğunu kuvvetle hissederler. “Bana kim bakacak? Bana ne olacak” gibi sorulara somut cevaplar isterler ve anne ve babalarını barıştırmak için çeşitli yollar denerler. Her ikisine de derinden bağlılık duyarlar.

9-12 Yaş Çocuklarda Boşanmanın Etkileri

Bu yaş grubundaki çocuklar genellikle, anne babanın ayrılmasını ya da boşanmasını daha iyi kabullenirler, ancak yaşamlarına yansıyan sonuçları nedeniyle onlara öfke duyabilirler. Yinede ayrılan ebeveyne özlem duyarlar. Eğer bu ebeveynin cinsiyeti, kendi cinsiyetleri ile aynı ise bu özlem daha da şiddetlidir. Eski eşine öfke duyan anne ve babalar da bu yaş grubundaki çocuklarına daha çok içlerini dökerler. Bu yanlıştır.

Bu yaşlardaki çocuklar için rol modelleri önemlidir. Anne ve babalarını, akrabalarını, arkadaşlarını, öğretmenlerini ve onların gözünde değeri olan diğer insanları izleyerek paylaşma, liderlik, arkadaşlık kurma ve olaylara olumlu yaklaşma gibi becerilerini geliştirirler.

Ergen Çocuklarda Boşanmanın Etkileri

Ergenlik dönemi kendi içinde bazı çocuklar için zaten fırtınalarla dolu bir dönem iken birde bu duruma boşanma gibi bir ailevi kriz eklenince bu durum ergen çocukları ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Boşanmanın ergenlerin öz saygılarını olumsuz etkilediği, güvenli bir duygusal bağ geliştirebilmelerini engellediği, madde bağımlılığı gibi bağımlılık yapıcı maddelere daha çok bağlandıklarını, anne babası boşanmış çocukların daha itaatsiz, agresif ve riskli davranışlarda bulunmaya başladıkları görülmektedir. Ergenlik döneminde yaşanan boşanmanın ergenlerin kendilerine doğru rol modeli seçmelerini engellemekte ve sosyal ilişkilerinde ciddi olumsuz tutumlar sergileyebilmektedirler.

Çocukların Boşanmaya Uyumu İçin Anne Babalar Neler Yapmalı

Tüm anne babalar öncelikle çocuklarına boşanmalarının nedenlerinin çocukları olmadıklarını anlatmalıdırlar. Sonrasında ise sırayla;

  1. Ailenizin kendine özgü koşulları içerisinde ayrı yaşama ve boşanmanın ne anlama geldiğini çocuklarınıza anlatın.
  2. Çocuklarınıza, yaşlarına uygun biçimde, boşanmanın onları nasıl etkileyeceğini somutu ifadelerle açıklamaya çalışın. (Biz senin anne babanız sadece artık ayrı evlerde yaşayacağız. Her ikimizin evinde de bir yatağın ve odan var. Gelip görmek ister misin? gibi.)
  3. Çocuklarınıza onları her zaman sevip en iyi şekilde bakacağınızı söyleyin buna inanmaları için bu şekilde davranın.
  4. Çocuklarınızı ayrıldığınız eşinizle ile mutlu ve sıcak bir ilişki sürdürmeleri için cesaretlendirin ve bunun için elinizden geleni yapın.
  5. Eski eşinizle ilişkiyi mümkün olduğu kadar sorunsuz sürdürmeye çalışın, bu mümkün değilse, de sorunlarınızı çocuklarınıza yansıtmamaya çalışın.
  6. Çocuklarla ilgili konularda eski eşinizle işbirliği yapmaya çalışın ve onun da çocuklarınızın hayatında olmasına müsaade edin.
  7. Çocuklarınızın sizin için yeri doldurulamaz ve değerli varlıklar olduğunu hissetmelerini sağlayın. Onları terk etmeyeceğinizi gerekiyorsa sık sık hatırlatın.
  8. İhtiyaç duyuyorsanız, çocuklarınızla ilgili kafanız karışıksa, nasıl davranacağınızı bilmiyorsanız bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bu Hatalar Evliliğinizi Bitirebilir

Uzmanlara göre,büyük umutlarla,hayallerle kurulan evlilik birlikteliği bazı nedenlerle kabusa dönüşebiliyor. Zira evli çiftlerin birlikte yaşamaya …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum