Anasayfa / Aile / Çocukları Yemek Saatinde Televizyondan Uzak Tutun

Çocukları Yemek Saatinde Televizyondan Uzak Tutun

Obeziteden korumak için televizyon ve bilgisayar karşısında yemek yeme alışkanlıkları ortadan kaldırılmalı.Ülkelerin gelişmişlik oranlarıyla birlikte özellikle çalışan anne nüfusunun artmasının,çocuklardaki yemek yeme alışkanlıklarının bozulmasına ve obezite riskinin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyleyen Doç.Dr. Arif Bahar, aileleri çocukların beslenme ve televizyon izleme alışkanlıkları konusunda uyardı.

Obezitenin gelişiminde önemli rol oynayan etmenlerden birincisinin dengesiz beslenme olduğunu ifade eden Doç.Dr. Bahar, “Yüksek kalorili ve fast food türü gıdaların çok sık tüketilmesi, hızlı yemek yeme, öğünler arasında uzun ya da kısa süreler olması, gece yatmadan önce yemek yeme gibi alışkanlıklar, dengesiz beslenmeyi oluşturmaktadır. Obez çocukların beslenme öykülerinde, çok miktarda şeker, şekerli, yağlı ve hazır gıda tüketimi vardır.

Obezitenin önlenmesinde birinci kural,sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabilmek için, yemek yeme şeklinin ve içeriğinin değiştirilmesidir.Özellikle abur cuburlar, reçel, bal yağ, ekmek, makarna, mantı gibi yağdan ve karbonhidrattan zengin gıdaların tüketiminin sınırlandırılması,hamburger, pizza, tost gibi hazır yiyeceklerin tamamen yasaklanması,bunların yerine taze meyve, sebze ve kuru baklagiller gibi posalı yiyeceklerin tüketilmesi, beslenme içeriğinin düzenlenmesi bakımından önemlidir” dedi.

Çocuklar büyüme çağında olduğu için kısıtlı diyet uygulanmasının gelişimlerinde olumsuz etkiye neden olabileceğini dile getiren Doç.Dr. Arif Bahar, “Burada yapılması gereken, büyümeyi sağlayacak yeterli kalori ve esansiyel besinleri içeren; protein, karbonhidrat ve yağ içeriği bakımından dengeli olan diyetlerdir. Bu nedenle beslenme ve diyet uzmanları tarafından belirlenen bir diyet programı uygulanmalıdır.

Televizyon ve bilgisayar karşısında yemek yeme alışkanlığının ortadan kaldırılması gerekir. Öğünler arası atıştırmalar sınırlandırılmalı, günlük aktiviteler düzenlenerek çocuklar egzersiz yapmaya teşvik edilmeli, kilo kaybettikçe çocuğa ödül verilmeli ve özgüveni geliştirilmeli, sağlıklı beslenme ve aktivite konusunda aileler de çocukları için model teşkil etmelidir” diye konuştu.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir