Anasayfa » Pedagoji » Çocuk & Resim » Çocukları Çizdikleri Resimlerinden Tanıyın

Çocukları Çizdikleri Resimlerinden Tanıyın

Küçük yaşlardan itibaren her çoçuk sever bişeyler çizmeyi, sayfalarca kağıtları boyamayı, renkli kalemleri..İşte çizdikleri her resim çoçuklarınızın piskolojik durumu, ruhsal ve kişisel gelişimi hakkında ipuçları veriyor.

? Örneğin çoçuğunuz resimlerinde kahverengi ve siyah gibi koyu renkleri tercih ediyorsa karamsarlık söz konudur. Bu durum içe kapanıklık ve duygusal kopukluğuda beraberinde getirir.

Turuncu, sarı gibi sıcak renkler kullanıyorsa neşeli, yaşıtlarıyla uyumlu ve sürekli oyun halinde mutlu çoçuklardır.

Yeşil, mavi ağırlıklı resimler yapan çoçuklar ise duygularını gizleyen, ebeveynlerinden başkasına karşı soğuk davranan çoçuklardır.

? Çoğunuz büyük bir resim kağıdının sadece bir kenarına minik ve silik figürler yapıp fazlaca boşluklar bırakıyorsa kendine güvensizliğin göstergesidir. Çevresindeki yaşıtlarıyla da uyum zorluğu çektiği anlamına geliyor.

? Eğer rengarenk karmaşık anlamsız resimler yapıyorsa bu da hiperaktif bir çoçuk olduğunu gösterir. Yaptığı resimler bütün kağıdı dolduracak şekilde büyük ve uzun çizgiler halindedir.

? Çizdiği aile resimlerinde ebeveynlerinden bir yada birkaçını eksik çizmesi, bazılarını resmine dahil etmemesi , yada çizdiklerinin yüzünü bomboş bırakması ailede sevgi eksikliğinin oluşltuğuna işarettir. Bu gösterir ki çoçuğa yeterli sevgi aşılanmadığından huzursuz ve güvensizdir. Aynı zamanda anne ve babasının arasına da objeler yada nesneler çizmesi kendi iç dünyasında anne ve babayı ayırmıştır. Aile içinde iletişim kopukluğu yaşayan ailelerin çoçuklarında benzer resimler görmek mümkündür.

? Ev resmini genelde bütün çoçuklar çizer. Ancak eğer çizdiği evin içi boş saydam ise yani sadece evin duvarlarını çizilmişse; aile içinde kendini ifade etmekte zorlanan çoçuklardır.

Evin bacasını çizmeyi unutmamaışsa bu da evde her daim olan sıcak ortamı gösterir.

Eğer yüksek binalar, büyük evler çizilmişse bu da daha fazlasını isteyen, başkasının sahip olduklarına özlem duyan çoçuklardır.

? Resimlerde bakılan en önemli detaylardan biri de çoçuğun çizdiği resimlerde insan figurunu kullanıp kullanmamasıdır ki bu onun sosyal hayattaki yerini gösterir. Eğer fazlaca insanlar çiziyorsa sosyal iletişimindeki başarısı oldukça yüksek, paylaşımı seven bir çoçuk denilebilir.

? Eğer çizdiği bulutlar koyu ve keskin çizgilerle belirginleştirilmişse, henüz çözemediği sıkıntılarının olduğuna işarettir. Ancak soft mavinin yumuşak tonlarıyla çizilmiş bulutlar dinginlik ve huzuru temsil eder.

? Çizilen çiçekler her zaman mutluluktur, güzellik semboludur. Eğer bir okulun yanına çizilmişse okuldaki mutluluğunu evin yanına çizilmişse evdeki mutluluğunu gösterir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: