Anasayfa / Pedagoji / Çocuklarda Yaş Düzeyi İle Okuma İlgisi Arasındaki İlişki

Çocuklarda Yaş Düzeyi İle Okuma İlgisi Arasındaki İlişki

Çocukların okuma ilgileri yaş düzeylerine göre değişmektedir. Araştırmacıların konuyla ilgili olarak öğrencilerin bireysel özelliklerini, gelişim aşamalarını ve ortak okuma ilgilerini göz önünde bulundurarak yaptıkları çatışmalarda, önemli bulgular elde etmişlerdir. Elde edilen bulgulara göre; yaş düzeyi ile okuma ilgisi arasında bağ kurarak öğrencilerde beş dönem belirlemişlerdir.

Bu dönemler şöyle sıralanmaktadır:

Resimli Kitap ve Çocuk Tekerlemeleri Dönemi: Bu dönem iki yaşından beş / altı yaşına kadar sürmektedir. Beinlich, bu dönemdeki çocukların resim ve şekillerle ilgilendiklerini, ayrıca tekerlemelerdeki sözcüklerin ses/ritim uyumunu da çok beğendiklerini vurgulamaktadır. Çocuk bu dönemde basit resimli kitaplarla ilgilenmekte, dört yaşına doğru ise öykü ve masallara yönelmektedir.

Peri Masalları Dönemi:  Bu dönem beş yaşından sekiz /dokuz yaşına kadar sürmektedir. Bu döneme ?büyülü düşünüş yaşı ? denmektedir. Bu dönemdeki çocuklar, peri masallarından hoşlanmakta, masal kahramanları ile kendilerini özdeşleştirmektedirler. Ayrıca öğrencilerin çeşitli düş kurma oyunlarına da yöneldikleri görülmektedir.

Gerçeklere Yönelme Dönemi: Bu dönem dokuz yaşından başlayarak on iki yaşına kadar sürmektedir. Bu dönem çocukları masallardan uzaklaşarak gerçekçi ve akılcı konulara yönelmektedir. Çocuk gerçek, nesnel ve katı dünyaya kendini alıştırmaya başlamaktadır. ?Ne??, ? Neden??  ve ?Niçin?? sorularını sık sık sormakta, çevresindeki her olayla ilgilenmektedir. Bu nedenle güncel olaylara ve yazılara daha çok yönelmektedir. Ancak, bu dönem geçiş dönemi olduğundan zaman zaman peri maslarına ilginin devam ettiği ya da maceraya yönelmenin başladığı da görülmektedir.

Macera Dönemi: Bu dönem on iki yaşından on dört/on beş yaşına kadar sürmektedir. Öğrenci bu dönemde ergenlik öncesi gelişim aşamasında bulunduğundan yavaş yavaş kişiliğini bulmakta; ?meydan okuma? ve  ?bağımsız olma? duygularında yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle grup kurma ve sertlik gösterilerine ilgi artmaktadır. Öğrencinin ?okuma ilgisi? de bu konulara dönük olmaktadır. Bu dönemde macera, seyahat ve duygusal konulara yönelmeler görülmektedir.

Olgunluk Dönemi: Bu dönem on dört / on yedi yaş grubu öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrenciler bu dönemde kendi iç dünyalarının farkına varmakta; yaşam planı yapmakta ve değişik değer ölçüleri geliştirmektedirler. Öğrencilerin bu dönemdeki okuma ilgileri daha çok zihinsel içerikli maceralara, seyahat konularına, tarihi olaylara, biyografi, aşk öyküleri ile güncel konulara yönelik olmaktadır. Edebiyat ve şiirle, mesleğe yönelik konularla ilgilenme de görülmektedir.

Çocuklar için kitap seçiminde onların gelişim dönemleriyle okuma ilgileri dikkate alınmalı ve bu dönemlere uygun kitaplar seçilmelidir. Çocuğun okuma ilgisine dönük kitap seçerken kitapların diğer özelliklerine de dikkat edilmelidir.

Çocukların okuma ilgilerine dönük, onların zihinsel, duygusal, ruhsal ve dilsel gelişimlerini desteklemek; iyi vatandaş olarak yetişmelerini sağlamak ve boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla hazırlanan nitelikli kitaplar seçilmelidir. Bu konuda ailelere ve eğitimcilere önemli sorumluluklar düşmektedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir