Anasayfa / Aile / Çocuklarda Yanıklar ve Yanıklarda Yapılması Gerekenler

Çocuklarda Yanıklar ve Yanıklarda Yapılması Gerekenler

Buhar ve Sıcak Sıvı Yanıkları: Bu tür yanıklarda çok ağrı olur. Yanan bölge en az 10 dakika soğuk su altında tutulmalıdır. Giysiler varsa kesilerek çıkartılır. Yanığın üzeri kapatılmamalıdır. Geniş yanıkların üzeri steril şartlarda kapatılır. Yanıklara yoğurt, salça, diş macunu vb. sürülmemelidir. Ağrı kesici şuruplar verilebilir. Yanık su toplarsa üstünü gazlı bezle kapatılıp bantlanır. Su toplayan yeri patlatmayın. Burası yeni deri oluşurken yanan bölgeyi koruyarak iyileşmesini kolaylaştırır.

Daha Ağır Yanıklarda: Deriye yapışmış yanık ve kavruk giysileri çıkarmaya çalışmayın.Yanık sahasını soğuk suyla serinletin. Çocuğu soğuk su dolu küvete sokun veya soğuk su ile ıslatılmış çarşafla yanık yerleri örtün. Derisini ovalamayın. Yanığa kimyasal maddeler yol açtıysa deriyi bol soğuk su ile iyice yıkayın.Yanık bölgeyi temiz sargı bezi ile kapatın. (Steril sargı bezi yoksa temiz mendil veya yastık kılıfı da aynı işi görür). İlk girişimden sonra çocuğunuzu derhal acil servise götürün.

Elektrik Yanıkları: Mümkünse elektrik akımı sigortadan kesilmelidir. Değilse odun cinsi iletken olmayan bir cisimle çocuğun elektrikle teması koparılmalıdır. Daha sonra hemen kalbi ve solunumu kontrol edilerek gerekirse suni solunum ve kalp masajı yapılmalıdır(Bilen kişilerce). Söndürmek için asla su dökülmemelidir.

Kimyasal Madde Yanıkları

Yanan bölge musluk altında bol su ile yıkanmalıdır. Kimyasal madde bulaşmış giysiler dikkatlice çıkartılmalıdır.

Güneş Yanığı

Deri kırmızı veya soyulmuşsa dikkatli olunmalıdır.Çocuklar gölgede dinlendirilip soğuk içecekler verilir. Çocuğun ateşi 39 ?C dereceden yüksekse ve dalgınlık varsa güneş çarpması olabilir, doktora götürülmelidir.

Yanıklara Karşı Alınabilecek Önlemler

Yanıklar çocukluk çağında en sık karşı karşıya kalınan kazaların başında geliyor. İşte bu noktada önlem için dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

Çocuğunuz kucağınızayken sıcak bir içecek içmeyin.

Sıcak içecekler taşırken çarpmayı engellemek için çocuğunuzun evin içinde nerede olduğuna dikkat edin.
Tencere saplarını ocağın merkezine yada duvara doğru yerleştirin.

Sandalye, tabure gibi eşyaları ocağın etrafında bulundurmayın.

Yiyecekleri pişirme kabıyla değil başka bir kapta sunun.

Mutfakta bir yangın söndürücü bulundurun.

Elektrikle çalışan aletleri fişte bırakmayın, kabloların kısa olmasına dikkat edin.

Deterjanları, plastik torbaları, bıçakları, kibritleri, temizlik ürünlerini ve toksik (zehirli) maddeleri çocukların ulaşabileceği yerden uzakta tutun.

Tüm dolaplarda çocukların açamayacağı şekilde kilitler oluşturun

Yaz aylarında 11:00?15:00 saatleri arasında çocukların güneş altında kalmalarını engelleyin.  Koruyucu kremler sürerek, şapka kullanmalarını sağlayın

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir