Anasayfa / Pedagoji / Çocuklarda Okuma İlgisi ve Kitap Seçimi

Çocuklarda Okuma İlgisi ve Kitap Seçimi

İlgi, bir konuya ya da bir şeye karşı daha dikkatli olma durumudur.İlgi;dikkati artırmakta, anımsamayı ve bilgilerin bellekte düzenlenmesini kolaylaştırmaktadır. Bu açıdan öğrenme sürecinde çok önemlidir. Claparede? ye göre; bütün düşünce, davranış ve tutumlarımızın temelinde ilgi yatmaktadır.Yani bireyin ilgileri bütün yaşam biçimine yansımaktadır.Çünkü ilgi bireyi, harekete geçirerek dinamik hale getirir ve bazı seçimler yapmaya yönlendirir. İlgi bireyin sadece bazı şeyleri seçmede değil aynı zamanda hedeflerini seçmede de belirleyici olur. Bununla da kalmaz, seçilen hedeflere erişmek için sayısız olanaklar yaratır.

İlgi, okuma ilgisi olarak ele alındığında da aynı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.Okuma ilgisinin çocuğun amaçlarını belirlemesinde, başarılı olmasında ve boş zamanlarını değerlendirmesinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Çocukların okudukları kitaptan ne öğrenip öğrenmedikleri, zekâlarından çok okuma ilgilerine bağlıdır.

Çocukların okuma ilgilerinde gelişim sürecine bağlı olarak değişimler görülmektedir.Erken yaşlarda çocuğun okuma ilgisi temel gereksinmelere dayalıdır ve duyusaldır. Çocuklar çevrelerindeki hareketli şeylere karşı ilgi duydukları için okuma ilgileri de bu yönde olmaktadır. Çocukların gelişimine paralel olarak,okuma ilgisi de giderek somut dünyaya yönelir. Sonraki yıllarda bireysel ilgiler, gençlik yıllarındaysa mantıklı ilgiler ve bilime yönelme görülmektedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir