Anasayfa / Aile / Çocuklarda Konuşma Bozukluğu ve Dikkat Dağınıklığına Farklı Bir Çözümümüz Var

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu ve Dikkat Dağınıklığına Farklı Bir Çözümümüz Var

Dil insanların birbirlerine bilgi, düşünce ve eğilimlerini aktarabilmelerini sağlayan bir araçtır. Ayrıca  fikirlerini düzenleyebilme ve düşüncelerini ifade edebilme olanağı verir. Dil aynı zamanda bellek, muhakeme, problem çözme ve planlama gibi bilişsel süreçleri   de içermektedir. Bunu beynimizle yaparız. Peki bu nasıl olur?

Kulaklar duyduğu sesleri vagus siniryle beyine iletir. Beyinden gelen cevap doğrultusunda kişi ne yapması gerektiğini, ne konuşması gerktiğini bilir. Beynimiz bizi yönetir. Bu doğru. Fakat kulaklar olmasaydı kim beyine haber taşıyabilirdi?

Dünyadaki ilk türk Tomatis  terapisti olan İsra Güneş konuşmanın anne karnında başladığını söylüyor.

anne-karni

Bebeğin ilk gelişen duyu organı kulaktır. İç kulak beyinin sinir sistemini besler. Daha sonraki aşamada orta kulak ve fetusun büyüğesiyle dış kulak oluşur. Bebek anne karınında annesinin sesini diğer organların ( kalp atışı, bağırsak hareketleri, kan akışı vb. gibi )  seslerinden ayırt etmeyi öğrenir. Burada aslında bebek algıda seçicilik yapmasını, konuşmada yan sesleri ayırt etmeyi öğrenir. Hamilelikde bebek kadar annenin de ruh sağlığı  çok önemlidir. Anne ne kadar rahat ve mutluysa bebekde  da o kadar mutlu olur. Bu dili gelişimi için çok önemlidir. Bebek son üç ayında  annesini  kemik hattından dinler.  Bunun için de annenin leğen kemiğine başını yaslar , anneyle  ve dış dünyayla iletişime geçer. Annenin ne söylediğini anlaymasa da konuşmanın tonunu, melodisini dinler.

Not: Kemik hattı kişinin kendini duyduğu  sesidir. Kulaklarınızı kapayın ve birşeyler söyleyin. Bu sizin kemik hattınızdır.

Çocuklar konuşmaya başladığında çok anlaşılmayabilir. Bu sürec iyi takip edilmeli. Küçük çocuklarda özellikle anaokulu çağındaki çocuklar sık sık orta kulak ilthabı yaşarlar. Bu onların perdeli duymasınnın sonucunda  konuşma bozukluğuna  ve dikkat dağınıklığına yol açar.

Çocuklarınızla olan iletişiminizin iyi olmasına özen gösterin. Yapamadığı veya duyamadığı herhangi bir konu için kendinizi ve çocuğunuzu zorlamayın.

Kulak beyine gelen sesleri iletir. Ama hangi kulak önce iletir. Önemli olan budur. Sağ kulak beynimizin sol lobunu, sol kulak beynimizin sağ lobunu herkete geçirir. Çocuğunuz odasında oynuyor. Siz ona birkaç seslendiniz fakat o  cevap vermiyor. Anne babalar  ” Bizi hiç dinlemiyor.” diye söylenmeye başlar. Peki sizin çocuğunuz hangi kulaktan dinliyor? O sizi duyuyor. Sanırım sol kulakdan dinliyor diyebilirim. Sizi oynadığı oyunda  hayal edebilir, sesinizi müzik notaları  gibi algılayabilir. Bu durumu  işitesl algı yöntemi olan Tomatis terapisi  ile çözümleyebilirsiniz. Dünyadaki ilk Türk Tomatis terapisti İsra Güneş böyle ailelerle çok çalıştığını vurgulamkta.

Duymada önemli faktörler vardır.

 1. Annenin hamileliği nasıl geçti?
 2. Bebek doğumdan sonra ne kadar emdi?
 3. Bebek ne zaman emekledi?
 4. Çocuğuuz orta kulak ilthabı geçirdi mi? Otit var mı?
 5. Çocuğunuz kendisini hangi kulağından dinliyor?

Bu soruların cevabı Beyaz Yelpaze danışmanlık merkezi için çok önemli. Çocuğunuzun dil gelişiminde yardımcı olmanıza biz de yardım edelim.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yeni 2018 TEOG Sistemi Nasıl Olacak (Yeni Liselere Geçiş Sistemi)

Yeni 2018 TEOG sitemi nasıl olacak ve öğrenciler için yeni liselere geçiş sistemi nasıl yapılacak …

3 Yorumlar

 1. Anonim

  merhaba,
  oğlunuz bazı kelimeleri söylemekte zorlanabilir. Bunlar olabilir. Oğlunuzun söylediği kelimeleri düzelterek konuşmama ya da hatalı kelimeleri tekrarlama sürecini devam ettirmiş olursunuz. Siz söylediği yanlış kelimeyi soru cümlesi şeklinde düzeltip söylerseniz onu kırmadan yönlendirmiş olursunuz.

 2. Konuyla ilgili uzmanımıza mail adresinizi ilettim size bilgi verecektir.İyi günler

 3. belma

  benim oğlum 44 aylık ama bazı kelimeleri çıkarmada zorlayıyor biraz ısrar ettiğimde söylemek istemiyor acaba yardım almaya ihtiyacım var mı bu konu yardımlarınızı bekliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir